15 maja 2021
Porady

360 stopni inwestowania w nieruchomości. Dlaczego warto inwestować na rynku nieruchomości?

Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Dlaczego warto inwestować w nieruchomości? W jaki sposób zarabiają na tym inwestorzy? Odpowiedzi na nurtujące pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Nieruchomości od wielu lat są uważane za najlepszą lokatę kapitału. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem inwestorów, którzy w ten sposób zarabiają na życie – i to często niemało. Najlepsi wiedzą, gdzie i na co przeznaczyć swój kapitał, a teraz tą wiedzą chętnie podzielą się także z Tobą.

Dlaczego w ogóle warto?

Inwestowanie w rynek nieruchomości to jeden z najlepszych, a zarazem najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie swojego kapitału. Tak naprawdę rynek nieruchomości nie stoi w miejscu, stale się rozwija i ciągle czymś zaskakuje. Dla wielu inwestorów najważniejszą zaletą jest bardzo duży obszar do inwestowania. Kapitał można pomnażać na wiele sposobów, a każdy z nich – o ile wybrany z głową – może zagwarantować dużą rentowność. Ograniczeniem nie jest też czas zwrotu z inwestycji. Można zarabiać na flipach, które są bardzo szybkim, a zarazem dochodowym sposobem inwestycji albo skupić się na długoterminowych inwestycjach i angażowaniu kapitału, aby osiągnąć nawet kilkukrotnie większą wartość. Możliwości jest naprawdę wiele, a zysk zależy od zręczności i wiedzy inwestora.

W co najlepiej inwestować?

Przepis na idealną inwestycję nie istnieje, ponieważ w grę wchodzi bardzo wiele zmiennych. Za to bez trudu można wskazać inwestycje, które są dobrym sposobem na pomnażanie kapitału. Tutaj koniecznie trzeba wspomnieć o flipach, czyli krótkoterminowych inwestycjach, które opierają się na kupnie nieruchomości w atrakcyjnej cenie oraz szybkiej i zyskownej sprzedaży. Aby taki zakup był maksymalnie rentowny, trzeba podnieść wartość nieruchomości poprzez wykonanie remontu. Właśnie z tego względu istotną rolę odgrywa kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie – koszt musi być na tyle niski, żeby inwestycja była opłacalna.

Podobnie jest w przypadku inwestycji w działki. Chociaż to nieco dłuższy proces niż inwestycje we flipy, to zysk można odnotować stosunkowo szybko. Patrząc na oś czasu, projekty deweloperskie trwają około roku – czasem nieco dłużej, ale takie inwestycje dają bardzo dużą stopę zwrotu.

Inwestycje jako sposób na dochód pasywny

Wszyscy zainteresowani pasywnym dochodem z pewnością słyszeli o inwestycji w mieszkania, które oddaje się na wynajem. Inwestorzy kupują nieruchomości, aby następnie je wynająć i w ten sposób czerpać comiesięczny dochód. W podobny sposób zarabia się na pokojach do wynajęcia, z których korzystają głównie studenci. Chociaż sytuacja związana z restrykcjami epidemiologicznymi nieco zepchnęła tę formę inwestycji na dalszy plan, to w perspektywie czasu wynajem powierzchni mieszkaniowych dla studentów będzie równie popularnym sposobem inwestycji, co przed marcem 2020 r. Na bardzo podobnych zasadach działa wynajem mikrokawalerek dla turystów. Oczywiście trzeba zainwestować w mieszkania, które są ulokowane w popularnych miastach, z dostępem do wielu atrakcji i różnych form rozrywki. W przypadku takich inwestycji trzeba wziąć pod uwagę także sezonowość branży. Większość ludzi wyjeżdża nad morze latem, a miłośnicy stoków stają się aktywni dopiero zimą.

Inwestycje długoterminowe – czy to się opłaca?

Inwestycje długoterminowe, chociaż trwają najdłużej, są równie ciekawym rozwiązaniem na pomnażanie kapitału. Jednym z najlepszych przykładów są inwestycje w ziemię rolną. Jeśli takie przedsięwzięcie ma się udać, trzeba skupić się przede wszystkim na wyborze odpowiedniej lokalizacji. Najlepiej sprawdzają się ziemie położone blisko ośrodków miejskich – im większych, tym lepiej. Duże miasta mają tendencję do rozrastania się, przez co ich granice stale się rozszerzają. W kluczowym momencie inwestorzy występują o zmianę kwalifikacji gruntu z rolnego na grunt budowlany. W efekcie ziemia zwiększa swoją wartość dwukrotnie, trzykrotnie a nawet czterokrotnie.

Inwestując w ziemię, trzeba mieć na uwadze, że zwykle są to procesy zajmujące kilka lat – bardzo rentowne, ale rozciągnięte w czasie. Ryzyko jest naprawdę niewielkie, ale wiąże się z zaangażowaniem kapitału na stosunkowo długi okres.

Jeśli nie mieszkania i ziemia, to inwestycje w hale

Duże powierzchnie nie każdego interesują, ale jeśli znajdą się potencjalni klienci, zyski są naprawdę spore. Można inwestować w hale składowe, które duże firmy wykorzystują do przechowywania swoich produktów albo ulokować kapitał w centrach logistycznych. Zysk można osiągnąć na dwa sposoby: sprzedając albo wynajmując powierzchnię. Pierwsza metoda pozwala pozyskać wysoką stopę zwrotu, zaś druga zapewnia dochód pasywny.

Łatwo zauważyć, że rynek nieruchomości daje bardzo duże pole do manewru, a kapitał można ulokować w wielu miejscach. Nie odpowiemy jednoznacznie na pytanie, gdzie najlepiej inwestować – wybór pozostawiamy Tobie. Możemy jednak powiedzieć, że z całą pewnością jest to jeden z najlepszych sposobów na pomnażanie kapitału.

Marcin Kuryło

Polecany artykuły

30 kwietnia 2024

Akademia Inwestycyjna

LOKALIZACJA KONFERENCJI:  Haston City Hotel 51-117 Wrocław, ul. Irysowa 1-3 CZYM JEST AKADEMIA INWESTYCYJNA? AKADEMIA INWESTYCYJNA jest doskonałą okazją do zbudowania solidnego portfela kontaktów, do [...]
Czytaj więcej
13 października 2022

Kapitał w spółce z o.o. – co warto o nim wiedzieć?

W kolejnym odcinku serii duet podatkowo-prawny, dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woźniak, które w studio Horyzont Inwestycji gości Paweł Kuczera, wyjaśniają szczegółowo kwestie [...]
Czytaj więcej
2 października 2022

Dobry biznes jest najlepszą sztuką!

Zastanawiasz się jakie możliwości niesie inwestowanie w nieruchomości i dlaczego dzięki nim można pomnażać kapitał w bardzo prosty i szybki sposób? Paweł Kuczera [...]
Czytaj więcej
14 września 2022

Jak być agentem nieruchomości w trudnych czasach?

Gościem Pawła Kuczery jest odnoszący sukcesy agent nieruchomości, specjalizujący się w sprzedaży apartamentów premium. Jak to robi? Dostosowuje i wdraża różnego [...]
Czytaj więcej
24 sierpnia 2022

Spółka jawna w pigułce

Spółka jawna – oto bohaterka najnowszego odcinka z serii Horyzont Inwestycji, w którym Paweł Kuczera gości duet prawno-podatkowy. Ekspertki – dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woź[...]
Czytaj więcej
18 sierpnia 2022

4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – musisz tam być!

Bez względu na to, gdzie mieszkacie, czym się zajmujecie lub jaki jest wasz styl życia, to wydarzenie jest dla Was! Kolejna – 4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – odbędzie [...]
Czytaj więcej