15 maja 2021
Porady

360 stopni inwestowania w nieruchomości. Dlaczego warto inwestować na rynku nieruchomości?

Statystyki wskazują, że coraz więcej osób decyduje się ulokować swoje oszczędności w nieruchomościach. Dlaczego warto inwestować w nieruchomości? W jaki sposób zarabiają na tym inwestorzy? Odpowiedzi na nurtujące pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Nieruchomości od wielu lat są uważane za najlepszą lokatę kapitału. Ten trend ma tendencję zwyżkową, co owocuje coraz szerszym gronem inwestorów, którzy w ten sposób zarabiają na życie – i to często niemało. Najlepsi wiedzą, gdzie i na co przeznaczyć swój kapitał, a teraz tą wiedzą chętnie podzielą się także z Tobą.

Dlaczego w ogóle warto?

Inwestowanie w rynek nieruchomości to jeden z najlepszych, a zarazem najbezpieczniejszych sposobów na pomnażanie swojego kapitału. Tak naprawdę rynek nieruchomości nie stoi w miejscu, stale się rozwija i ciągle czymś zaskakuje. Dla wielu inwestorów najważniejszą zaletą jest bardzo duży obszar do inwestowania. Kapitał można pomnażać na wiele sposobów, a każdy z nich – o ile wybrany z głową – może zagwarantować dużą rentowność. Ograniczeniem nie jest też czas zwrotu z inwestycji. Można zarabiać na flipach, które są bardzo szybkim, a zarazem dochodowym sposobem inwestycji albo skupić się na długoterminowych inwestycjach i angażowaniu kapitału, aby osiągnąć nawet kilkukrotnie większą wartość. Możliwości jest naprawdę wiele, a zysk zależy od zręczności i wiedzy inwestora.

W co najlepiej inwestować?

Przepis na idealną inwestycję nie istnieje, ponieważ w grę wchodzi bardzo wiele zmiennych. Za to bez trudu można wskazać inwestycje, które są dobrym sposobem na pomnażanie kapitału. Tutaj koniecznie trzeba wspomnieć o flipach, czyli krótkoterminowych inwestycjach, które opierają się na kupnie nieruchomości w atrakcyjnej cenie oraz szybkiej i zyskownej sprzedaży. Aby taki zakup był maksymalnie rentowny, trzeba podnieść wartość nieruchomości poprzez wykonanie remontu. Właśnie z tego względu istotną rolę odgrywa kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie – koszt musi być na tyle niski, żeby inwestycja była opłacalna.

Podobnie jest w przypadku inwestycji w działki. Chociaż to nieco dłuższy proces niż inwestycje we flipy, to zysk można odnotować stosunkowo szybko. Patrząc na oś czasu, projekty deweloperskie trwają około roku – czasem nieco dłużej, ale takie inwestycje dają bardzo dużą stopę zwrotu.

Inwestycje jako sposób na dochód pasywny

Wszyscy zainteresowani pasywnym dochodem z pewnością słyszeli o inwestycji w mieszkania, które oddaje się na wynajem. Inwestorzy kupują nieruchomości, aby następnie je wynająć i w ten sposób czerpać comiesięczny dochód. W podobny sposób zarabia się na pokojach do wynajęcia, z których korzystają głównie studenci. Chociaż sytuacja związana z restrykcjami epidemiologicznymi nieco zepchnęła tę formę inwestycji na dalszy plan, to w perspektywie czasu wynajem powierzchni mieszkaniowych dla studentów będzie równie popularnym sposobem inwestycji, co przed marcem 2020 r. Na bardzo podobnych zasadach działa wynajem mikrokawalerek dla turystów. Oczywiście trzeba zainwestować w mieszkania, które są ulokowane w popularnych miastach, z dostępem do wielu atrakcji i różnych form rozrywki. W przypadku takich inwestycji trzeba wziąć pod uwagę także sezonowość branży. Większość ludzi wyjeżdża nad morze latem, a miłośnicy stoków stają się aktywni dopiero zimą.

Inwestycje długoterminowe – czy to się opłaca?

Inwestycje długoterminowe, chociaż trwają najdłużej, są równie ciekawym rozwiązaniem na pomnażanie kapitału. Jednym z najlepszych przykładów są inwestycje w ziemię rolną. Jeśli takie przedsięwzięcie ma się udać, trzeba skupić się przede wszystkim na wyborze odpowiedniej lokalizacji. Najlepiej sprawdzają się ziemie położone blisko ośrodków miejskich – im większych, tym lepiej. Duże miasta mają tendencję do rozrastania się, przez co ich granice stale się rozszerzają. W kluczowym momencie inwestorzy występują o zmianę kwalifikacji gruntu z rolnego na grunt budowlany. W efekcie ziemia zwiększa swoją wartość dwukrotnie, trzykrotnie a nawet czterokrotnie.

Inwestując w ziemię, trzeba mieć na uwadze, że zwykle są to procesy zajmujące kilka lat – bardzo rentowne, ale rozciągnięte w czasie. Ryzyko jest naprawdę niewielkie, ale wiąże się z zaangażowaniem kapitału na stosunkowo długi okres.

Jeśli nie mieszkania i ziemia, to inwestycje w hale

Duże powierzchnie nie każdego interesują, ale jeśli znajdą się potencjalni klienci, zyski są naprawdę spore. Można inwestować w hale składowe, które duże firmy wykorzystują do przechowywania swoich produktów albo ulokować kapitał w centrach logistycznych. Zysk można osiągnąć na dwa sposoby: sprzedając albo wynajmując powierzchnię. Pierwsza metoda pozwala pozyskać wysoką stopę zwrotu, zaś druga zapewnia dochód pasywny.

Łatwo zauważyć, że rynek nieruchomości daje bardzo duże pole do manewru, a kapitał można ulokować w wielu miejscach. Nie odpowiemy jednoznacznie na pytanie, gdzie najlepiej inwestować – wybór pozostawiamy Tobie. Możemy jednak powiedzieć, że z całą pewnością jest to jeden z najlepszych sposobów na pomnażanie kapitału.

Marcin Kuryło

Polecany artykuły

28 lipca 2022

Co dalej z naszymi pieniędzmi?

Od dłuższego czasu tematem numer jeden publicznych debat jest inflacja. Jednak polityczni spin doktorzy zamiast konkretów na temat tego jak w walczyć z tym niekorzystnym zjawiskiem, skierowali [...]
Czytaj więcej
22 lipca 2022

Spółka z o.o. – dlaczego warto ją założyć?

O tym, że nieznajomość prawa szkodzi – w tym prawa podatkowego – przekonał się już niejeden przedsiębiorca. Jak odnaleźć się w gąszczu zawiłych sformułowań i niejasnych wytycznych, tak [...]
Czytaj więcej
8 czerwca 2022

Flipowanie na rynku pierwotnym – korzyści i zagrożenia

Mianem flippingu określamy strategię inwestowania w nieruchomości. W tym przypadku przedsiębiorca nie kupuje jednak mieszkania pod wynajem, lecz po to, żeby sprzedać go z zyskiem. Zanim inwestor [...]
Czytaj więcej
3 czerwca 2022

HORYZONT INWESTYCJI zaprasza na SPOTKANIA REGIONALNE

Jak dobrze kupić i drogo sprzedać, czyli mądre inwestowanie w nieruchomości Jesteś zainteresowany inwestowaniem w nieruchomości? Zastanawiasz się, czy na tak zatłoczonym i przesyconym rynku jest [...]
Czytaj więcej
26 maja 2022

Zainwestuj z zyskiem w stolicy Karkonoszy!

Jelenia Góra – miasto położone nieco ponad 100 kilometrów od Wrocławia. To tutaj powstaje kolejna inwestycja, realizowana przez Horyzont Inwestycji: osiedle „Pod Jeleniami”. Zaplanowany ROI [...]
Czytaj więcej
19 maja 2022

Gdzie inwestować w nieruchomości? Poznaj najlepsze lokalizacje

Zamierzasz ulokować kapitał w nieruchomościach? Planujesz zakup mieszkania pod wynajem, a może chcesz rozpocząć przygodę z flippingiem? Aby osiągnąć zysk, powinieneś zwrócić uwagę na różne [...]
Czytaj więcej