Rynek nieruchomości nie zmienia się tak drastycznie, jak pozostałe obszary inwestycyjne, a mimo wszystko ceny nieruchomości są tematem, który gości na ustach wszystkich –tak samo inwestorów, jak i przeciętnego Polaka, który chce kupić dom. Dlaczego i czy w ogóle ceny nieruchomości będą dalej rosnąć? Co wpływa na wartość mieszkania, domu i lokalu użytkowego? Jak rynek będzie wyglądał w przyszłości i czy w dalszym ciągu będzie to dobre miejsce na ulokowanie swojego kapitału? O tym poniżej.
Czy ceny nieruchomości będą dalej rosnąć – prognoza na tle ostatnich lat
Pewne tendencje na rynku nieruchomości można z łatwością zaobserwować przez pryzmat wzrostu i spadku cen za metr kwadratowy na przestrzeni lat. Według danych z GUS, prawdziwa rewolucja miała miejsce w 2010 roku, gdzie średnia cena za jeden metr kwadratowy wyniosła 4700 złotych. Ten trend nie trwał jednak długo, bo już w 2011 roku ceny zaczęły spadać i zatrzymały się na poziomie 4000 złotych mniej więcej do 2017 roku. Wkrótce nastąpił kolejny gwałtowny wzrost cen, które sięgnęły prawie 5000 złotych za metr kwadratowy. Takie wartości obowiązywały przez cały ubiegły rok, a trzeba zaznaczyć, że to najwyższa odnotowana cena na przestrzeni ostatnich 10 lat. Duże różnice cen można zaobserwować w popularnych ośrodkach miejskich i lokalach z rynku wtórnego.
Co na to wszystko ekonomiści i specjaliści z branży nieruchomości? Szacuje się, że ceny nieruchomości będą dalej rosnąć, a ludzie, mimo wszystko, w dalszym ciągu chętnie zainwestują w mieszkanie czy dom. Dlaczego? Powód jest banalnie prosty – wciąż jesteśmy poza średnią europejską i blisko 40% Polaków mieszka w przepełnionych domach. To jednak nie wszystko.
Ceny nieruchomości rosną, a Polacy w dalszym ciągu wynajmują i kupują
Nieruchomości to aktywa. Każdy z nas potrzebuje własnych czterech kątów, a nieruchomości były i zawsze będą potrzebne. Z badań jasno wynika, że w Polsce w dalszym ciągu brakuje aż 2 milionów mieszkań. Dla inwestorów to jasny sygnał, że przy tendencji do dalszego wzrostu cen to dobry moment na ulokowanie swojego kapitału właśnie w nieruchomościach. Przy tej okazji trzeba też powiedzieć, że zakup domu lub mieszkania to także dobra inwestycja dla osób prywatnych, które chcą kupić nieruchomość na własność. W zasadzie nie ma powodu, dla którego Polacy mieliby porzucić zainteresowanie rynkiem nieruchomości. Nawet jeśli ceny idą w górę, to potrzeba będzie czynnikiem determinującym podjęcie decyzji o zakupie. Co więcej, wielu młodych ludzi rezygnuje z wynajmu, wybierając spłatę kredytu zamiast opłat za czynsz. Ma to swoje uzasadnieniu w opłacaniu domu czy mieszkania, które finalnie stanie się ich własnością – bez ryzyka wypowiedzenia umowy i z możliwością modernizacji i rozbudowy.
Dlaczego ceny nieruchomości będą dalej rosnąć?
Tak naprawdę cała masa czynników wpływa na wzrost cen. Nie sposób jednoznacznie powiedzieć, że tylko jedna rzecz podnosi wartość nieruchomości za metr kwadratowy. Gdybyśmy chcieli uogólnić, dlaczego ceny będą dalej rosnąć, trzeba byłoby powiedzieć, że drożeje po prostu życie, a to ma realne odbicie w rynku nieruchomości. Jeśli drożeją podstawowe materiały potrzebne do postawienia domu, nie należy się spodziewać, że ceny nieruchomości zaczną spadać. Będzie wręcz odwrotnie – im droższy styropian, stal czy cement, tym droższe będzie mieszkanie czy dom. Oczywiście ta zależność nie dotyka tylko i wyłącznie rynku nieruchomości. Kiedy drożeje mąka, razem z nią wzrasta cena chleba. Im większy koszt wybudowania czy remontu mieszkania, tym wyższa będzie jego cena w momencie, w którym trafia na rynek. W tym miejscu nie sposób pominąć kwestii inflacji. Coraz więcej dóbr materialnych i podstawowych produktów stale drożeje. Ale to tylko jedna kwestia.
Na cenę nieruchomości bardzo mocno wpływa także pensja Polaków. Ten trend obserwuje się już od bardzo wielu lat. Nie da się ukryć, że zarabiamy coraz więcej, przez co jednocześnie wzrasta średnia wynagrodzenia, a im wyższa, tym więcej przyjdzie nam zapłacić na metr kwadratowy. Nie ma tutaj wielkiego znaczenia, czy chcemy kupić mieszkanie w dużym ośrodku miejskim czy na z dala od miasta. Cena wzrasta w takim samym, albo bardzo zbliżonym, procencie.
Niezachwianym prawem rynku jest popyt i podaż. Im większy popyt w stosunku do niewielkiej podaży, tym wyższe ceny nieruchomości. Co więcej, podaż w ostatnim czasie została mocno ograniczona. Wiąże się to z problemami w pozyskaniu nowych gruntów, jak i nowych regulacji prawnych, które narzucają budowę bardziej energooszczędnych domów.
Prognozy ekspertów na kolejne lata
Według ekspertów z Horyzont Inwestycji, ceny mieszkań i domów będą w dalszym ciągu wzrastać, a wpływ na to będą miały przede wszystkim czynniki wymienione wyżej. Czy to dobry moment na inwestycję? Zdecydowanie tak. Poza tym trzeba przyznać szczerze, że trudno spotkać ludzi, którzy kilka lat temu kupili dom lub mieszkanie i żałują podjętej decyzji. Ze względu na ciągły niedobór mieszkań i życie młodych ludzi na przysłowiowym jednym pokoju, popyt na kupno mieszkania i domu z pewnością nie spadnie.
Paweł Kuczera