Chociaż zawsze byli tacy, którzy inwestowali w nieruchomości, to przez dłuższy czas była to naprawdę stosunkowo niewielka grupa ludzi. Inwestowanie w nieruchomości różni się od innych form inwestowania. Nie jest to tak trudne, jak prowadzenie dużej, dobrze prosperującej firmy, ale jest zdecydowanie bardziej skomplikowane i wymagające większego zaangażowania, niż zwykłe naciśnięcie przycisku na komputerze, aby kupić akcje. Potrzebna jest baza wiedzy i zestaw umiejętności. Pytanie brzmi – czy każdy może je posiąść?
Osoby inwestujące na rynku nieruchomości muszą mieć nie tylko odpowiednią wiedzę i umiejętności. Muszą być także gotowe by radzić sobie z problemami – związanymi z zarządzaniem najemcami, dokonywaniem napraw czy negocjacjami z bankami, udzielającymi kredytów itd. W zamian jednak zyskują długoterminowy wzrost kapitału.
Dlaczego warto rozważyć inwestowanie w nieruchomości?
Najważniejszym powodem, dla którego warto rozważyć inwestowanie w nieruchomości, jest potencjał wyższych zwrotów w porównaniu z innymi klasami aktywów (np. inwestowanie na giełdzie). Jak wynika z najnowszego raportu rocznego o sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce, opracowanego przez Narodowy Bank Polski, stopy zwrotu z nieruchomości komercyjnych były w 2019 r. na poziomie ok. 6%, natomiast dla nieruchomości mieszkaniowych było to ok. 7%. Inwestowanie w nieruchomości zapewnia lewarowanie aktywów, kontrolę nad aktywami i znaczny zysk – jeśli jest przeprowadzane prawidłowo. Możesz nawet inwestować w nieruchomości, gdy jesteś jeszcze na studiach! Niezależnie od tego, kiedy zaczynasz, inwestowanie w nieruchomości jest jednym z wielu sposobów na powiększenie portfela finansowego. Jest to jednak zajęcie, które wymaga początkowej inwestycji w postaci osobistego wysiłku i czasu. I chociaż może ostatecznie generować dochód pasywny, kupowanie, posiadanie i sprzedawanie nieruchomości na początku przypomina bardziej pracę w niepełnym lub pełnym wymiarze godzin. Ale jak wszystko inne „warte zachodu”, warto podjąć i to wyzwanie, które ostatecznie może przynieść ogromne korzyści finansowe i życiowe.
Jakie środki są potrzebne na początek?
Na początku inwestowanie w nieruchomości brzmi jak drogie przedsięwzięcie, które wymaga dużego wkładu finansowego. Kiedyś rzeczywiście tak było! Na szczęście dziś nie potrzebujesz sześciu cyfr na koncie w banku, aby zostać inwestorem na rynku nieruchomości. Naprawdę zaczyna się od solidnego planu. Wiele osób, które osiągnęły niezależność finansową, dokonało tego właśnie dzięki inwestowaniu w nieruchomości. Statystycznie jest to jeden z najczęstszych sposobów na zostanie milionerem. Może się to wydawać niemożliwym osiągnięciem, jeśli patrzysz tylko na wynik końcowy. Ale zaczynając od małych kroków i robiąc dalsze postępy, cel jest osiągalny.
Inwestowanie w nieruchomości – od czego zacząć?
Najlepszym podejściem jest nauczenie się wszystkiego, co możliwe, korzystając z bezpłatnych zasobów dostępnych „od ręki”. Musisz nauczyć się podstaw, ale także umieć zadawać właściwe pytania, gdy otrzymujesz informacje. Chociaż możesz być bombardowany reklamami drogich seminariów dotyczących inwestycji w nieruchomości, zacznij właśnie od podstaw. Te znajdziesz w darmowych przewodnikach online, książkach o nieruchomościach, podcastach i bezpłatnych informacjach w Internecie. Równie ważne co zdobycie wiedzy jest ustalenie swoich celów. Jakie ryzyko jestem gotów podjąć? Ile pracy chcę włożyć w inwestowanie w nieruchomości? – oto pytania, które warto sobie zadać. Przeanalizuj je i zapisz swój cel. Następnie wykonaj inżynierię wsteczną, czyli co musisz zrobić, aby dojść do tego punktu – jaka jest początkowa kwota inwestycji konieczna, aby rozpocząć? Kolejnym krokiem jest oszacowanie własnych możliwości finansowych. Możesz zacząć realizować swoje marzenia o inwestowaniu w nieruchomości, nawet jeśli zarabiasz przeciętnie. W rzeczywistości inwestowanie w nieruchomości może Ci pomóc w budowaniu zdolności kredytowej i dalszym pomnażaniu swojego majątku.
Paweł Kuczera
Potrzebujesz wsparcia? Skontaktuj się z nami. Sprawdzimy czy i jak możemy Ci pomóc.