15 marca 2021
Porady

Dobra inwestycja – jak ją rozpoznać?

Istnieje wiele wskazówek dotyczących tego, jak dobrze inwestować w nieruchomości. Wśród najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, wymieniane są: lokalizacja, wartość rynkowa, rynek najmu, stan nieruchomości, rynek lokalny i przyszły wzrost. Inwestowanie w nieruchomości powinno opierać się na wszechstronnym zrozumieniu rynku, wraz z rzetelną oceną własnych zasobów finansowych i celów. Jak więc zrobić pierwszy krok w kierunku stania się odnoszącym sukcesy inwestorem w nieruchomości? Wszystko zaczyna się od znalezienia odpowiedniej okazji!

Nieruchomości to poważna inwestycja finansowa, zwłaszcza dla inwestorów stawiających pierwsze kroki na rynku. Dlatego tak ważne jest poznanie kluczowych elementów, które składają się na dobrą okazję. Zrozumienie, jak inwestować w nieruchomości, oznacza także zrozumienie w jaki sposób szukać informacji, które posłużą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Oto kilka wskazówek dotyczących obszarów, na jakie należy zwracać uwagę, szukając dobrej inwestycji w nieruchomości.

Lokalizacja

Lokalizacja to słowo, które w rozmowach dotyczących rynku nieruchomości powraca niczym bumerang. Nie bez powodu znalazło się na szczycie listy kluczowych elementów, decydujących o dobrej inwestycji. Jaka więc powinna być właściwa lokalizacja nieruchomości, by można ją uznać za wartą rozważenia? Nie zawsze musi to być centrum miasta. Dobrze rokuje także nieruchomość zlokalizowana pomiędzy dojrzałym, pożądanym obszarem, gdzie nieruchomości kupuje się po wyższych cenach, a dobrze zapowiadającym się sąsiedztwem, o dużym potencjale wzrostu.

Jak to zweryfikować?

Porozmawiaj z mieszkańcami, okolicznymi sklepikarzami, dozorcą – osobami, które mają na co dzień kontakt z tym obszarem, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda sytuacja w terenie. W ocenie potencjału lokalizacji mogą także pomóc informacje dotyczące danego obszaru zamieszczane w gazetach czy internecie. Warto także eksplorować teren na własną rękę. Poznawaj okolicę pieszo i samochodem, zweryfikuj kwestię transportu publicznego oraz zidentyfikuj czy i jak są rozmieszczone lokalne udogodnienia. Miej otwarty umysł. Na podstawie zdobytej wiedzy analizuj obecny poziom rozwoju okolicy i perspektywy na przyszłość.

Wartość rynkowa

Zasadnicze pytanie, na które należy sobie w tym miejscu odpowiedzieć brzmi: nieruchomość jest powyżej, na poziomie czy poniżej wartości rynkowej? Jeśli jest poniżej wartości rynkowej, możesz czuć się zwycięzcą – wzrost Twojego kapitału jest w zasadzie gwarantowany. Dobra inwestycja w nieruchomości rzadko kiedy jest droga. Jeśli nieruchomość jest na poziomie wartości rynkowej lub wyższym, nadal może istnieć pole do negocjacji. Tak czy inaczej, im wyższa cena, tym lepiej przemyślana powinna być Twoja decyzja.

Jak to zweryfikować?

Przede wszystkim znajdź kilka ofert sprzedaży podobnych nieruchomości i porównaj je. To da Ci wyobrażenie o aktualnych cenach i wgląd w potencjał negocjacji.

Potencjał najmu

Jeśli rozważasz zakup nieruchomości na wynajem, musisz poznać lokalny potencjał wynajmu. Sprawdź aktualne ceny wynajmu w okolicy i dowiedz się, kto może chcieć wynajmować tutaj mieszkanie i dlaczego. Czy jest to obszar atrakcyjny głównie dla studentów, czy raczej dla rodzin nastawionych na wynajmem długoterminowy? W zależności od tego, czy planujesz najem okazjonalny, długoterminowy czy krótkoterminowy, kto inny będzie zainteresowany wynajęciem mieszkania. Od tego, kto będzie Twoim najemcą, będzie także zależała wysokość czynszu.

Jak to zweryfikować?

Sprawdź i porównaj aktualne ceny wynajmu w okolicy, wyszukując ogłoszenia w internecie. Spójrz na mapę i okolicę. Czy w pobliżu znajduje się uczelnia wyższa, a może nawet kilka? Czy jest to obszar przyjazny rodzinie? Jak jest skomunikowany?

Stan nieruchomości

To, w jakim stanie jest nieruchomość, ma duże znaczenie. Jeśli jest wykończona materiałami dobrej jakości i wygląda na dobrze utrzymaną, możesz praktycznie od razu ją sprzedać lub wynająć i zapewnić sobie dochód. Nieruchomość w gorszym stanie nie oznacza, że jej zakup nie będzie dobrą inwestycją. Być może wystarczą niewielkie ulepszenia? Jeśli cena nieruchomości jest atrakcyjna to nawet większy remont może się okazać uzasadniony, o ile finalnie zyskasz.

Jak to zweryfikować?

Przed jakimkolwiek zakupem dokładnie sprawdź nieruchomość wewnątrz i na zewnątrz. Zajrzyj w trudno dostępne miejsca. To nie zapewni ci profesjonalnej oceny, ale powinno dać wstępny ogląd na to, jak dobrze został zbudowany lub utrzymany budynek. Nie wahaj się pytać właściciela czy agenta o istotne kwestie techniczne. W razie wątpliwości przeprowadź ocenę stanu nieruchomości przy pomocy wykwalifikowanego eksperta. W mieszkaniach usytuowanych w jednym bloku mogą się pojawiać podobne usterki, pamiętaj więc, że świetnym źródłem informacji są także sąsiedzi.

Podejmij właściwą decyzję

Kupowanie nieruchomości na rozwijającym się obszarze to świetny sposób na maksymalizację zwrotu z inwestycji. Zweryfikuj, jakie są plany rozwoju – budowa nowego centrum handlowego, a może połączenia z nową trasą szybkiego ruchu w celu poprawy infrastruktury? Ceny nieruchomości mogły już zostać  umiarkowanie skorygowane, ale dobra prognoza pozwala zidentyfikować duże możliwości rynkowe, zanim rosnący popyt znacząco wpłynie na ceny. Pamiętaj, że każda inwestycja jest tak dobra, jak zyski, które generuje.

Nikt nie urodził się doświadczonym inwestorem. Musisz zrozumieć trendy, rynek, skalkulować finanse. Im więcej wiesz, tym lepiej jesteś przygotowany, aby jak najlepiej wykorzystać nadarzającą się szansę. Zawsze możesz także skorzystać z pomocy ekspertów Horyzont Inwestycji – wejdź na naszą zakładkę szkolenia i wybierz obszar, w którym chcesz się doskonalić. Dzięki odpowiednim informacjom i właściwemu zaangażowaniu, znacznie zwiększasz swoje szanse na dokonanie naprawdę lukratywnej inwestycji.

Marcin Kuryło

Polecany artykuły

28 lipca 2022

Co dalej z naszymi pieniędzmi?

Od dłuższego czasu tematem numer jeden publicznych debat jest inflacja. Jednak polityczni spin doktorzy zamiast konkretów na temat tego jak w walczyć z tym niekorzystnym zjawiskiem, skierowali [...]
Czytaj więcej
22 lipca 2022

Spółka z o.o. – dlaczego warto ją założyć?

O tym, że nieznajomość prawa szkodzi – w tym prawa podatkowego – przekonał się już niejeden przedsiębiorca. Jak odnaleźć się w gąszczu zawiłych sformułowań i niejasnych wytycznych, tak [...]
Czytaj więcej
8 czerwca 2022

Flipowanie na rynku pierwotnym – korzyści i zagrożenia

Mianem flippingu określamy strategię inwestowania w nieruchomości. W tym przypadku przedsiębiorca nie kupuje jednak mieszkania pod wynajem, lecz po to, żeby sprzedać go z zyskiem. Zanim inwestor [...]
Czytaj więcej
3 czerwca 2022

HORYZONT INWESTYCJI zaprasza na SPOTKANIA REGIONALNE

Jak dobrze kupić i drogo sprzedać, czyli mądre inwestowanie w nieruchomości Jesteś zainteresowany inwestowaniem w nieruchomości? Zastanawiasz się, czy na tak zatłoczonym i przesyconym rynku jest [...]
Czytaj więcej
26 maja 2022

Zainwestuj z zyskiem w stolicy Karkonoszy!

Jelenia Góra – miasto położone nieco ponad 100 kilometrów od Wrocławia. To tutaj powstaje kolejna inwestycja, realizowana przez Horyzont Inwestycji: osiedle „Pod Jeleniami”. Zaplanowany ROI [...]
Czytaj więcej
19 maja 2022

Gdzie inwestować w nieruchomości? Poznaj najlepsze lokalizacje

Zamierzasz ulokować kapitał w nieruchomościach? Planujesz zakup mieszkania pod wynajem, a może chcesz rozpocząć przygodę z flippingiem? Aby osiągnąć zysk, powinieneś zwrócić uwagę na różne [...]
Czytaj więcej