15 marca 2021
Porady

Dobra inwestycja – jak ją rozpoznać?

Istnieje wiele wskazówek dotyczących tego, jak dobrze inwestować w nieruchomości. Wśród najważniejszych kwestii, na które należy zwrócić uwagę, wymieniane są: lokalizacja, wartość rynkowa, rynek najmu, stan nieruchomości, rynek lokalny i przyszły wzrost. Inwestowanie w nieruchomości powinno opierać się na wszechstronnym zrozumieniu rynku, wraz z rzetelną oceną własnych zasobów finansowych i celów. Jak więc zrobić pierwszy krok w kierunku stania się odnoszącym sukcesy inwestorem w nieruchomości? Wszystko zaczyna się od znalezienia odpowiedniej okazji!

Nieruchomości to poważna inwestycja finansowa, zwłaszcza dla inwestorów stawiających pierwsze kroki na rynku. Dlatego tak ważne jest poznanie kluczowych elementów, które składają się na dobrą okazję. Zrozumienie, jak inwestować w nieruchomości, oznacza także zrozumienie w jaki sposób szukać informacji, które posłużą do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Oto kilka wskazówek dotyczących obszarów, na jakie należy zwracać uwagę, szukając dobrej inwestycji w nieruchomości.

Lokalizacja

Lokalizacja to słowo, które w rozmowach dotyczących rynku nieruchomości powraca niczym bumerang. Nie bez powodu znalazło się na szczycie listy kluczowych elementów, decydujących o dobrej inwestycji. Jaka więc powinna być właściwa lokalizacja nieruchomości, by można ją uznać za wartą rozważenia? Nie zawsze musi to być centrum miasta. Dobrze rokuje także nieruchomość zlokalizowana pomiędzy dojrzałym, pożądanym obszarem, gdzie nieruchomości kupuje się po wyższych cenach, a dobrze zapowiadającym się sąsiedztwem, o dużym potencjale wzrostu.

Jak to zweryfikować?

Porozmawiaj z mieszkańcami, okolicznymi sklepikarzami, dozorcą – osobami, które mają na co dzień kontakt z tym obszarem, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak wygląda sytuacja w terenie. W ocenie potencjału lokalizacji mogą także pomóc informacje dotyczące danego obszaru zamieszczane w gazetach czy internecie. Warto także eksplorować teren na własną rękę. Poznawaj okolicę pieszo i samochodem, zweryfikuj kwestię transportu publicznego oraz zidentyfikuj czy i jak są rozmieszczone lokalne udogodnienia. Miej otwarty umysł. Na podstawie zdobytej wiedzy analizuj obecny poziom rozwoju okolicy i perspektywy na przyszłość.

Wartość rynkowa

Zasadnicze pytanie, na które należy sobie w tym miejscu odpowiedzieć brzmi: nieruchomość jest powyżej, na poziomie czy poniżej wartości rynkowej? Jeśli jest poniżej wartości rynkowej, możesz czuć się zwycięzcą – wzrost Twojego kapitału jest w zasadzie gwarantowany. Dobra inwestycja w nieruchomości rzadko kiedy jest droga. Jeśli nieruchomość jest na poziomie wartości rynkowej lub wyższym, nadal może istnieć pole do negocjacji. Tak czy inaczej, im wyższa cena, tym lepiej przemyślana powinna być Twoja decyzja.

Jak to zweryfikować?

Przede wszystkim znajdź kilka ofert sprzedaży podobnych nieruchomości i porównaj je. To da Ci wyobrażenie o aktualnych cenach i wgląd w potencjał negocjacji.

Potencjał najmu

Jeśli rozważasz zakup nieruchomości na wynajem, musisz poznać lokalny potencjał wynajmu. Sprawdź aktualne ceny wynajmu w okolicy i dowiedz się, kto może chcieć wynajmować tutaj mieszkanie i dlaczego. Czy jest to obszar atrakcyjny głównie dla studentów, czy raczej dla rodzin nastawionych na wynajmem długoterminowy? W zależności od tego, czy planujesz najem okazjonalny, długoterminowy czy krótkoterminowy, kto inny będzie zainteresowany wynajęciem mieszkania. Od tego, kto będzie Twoim najemcą, będzie także zależała wysokość czynszu.

Jak to zweryfikować?

Sprawdź i porównaj aktualne ceny wynajmu w okolicy, wyszukując ogłoszenia w internecie. Spójrz na mapę i okolicę. Czy w pobliżu znajduje się uczelnia wyższa, a może nawet kilka? Czy jest to obszar przyjazny rodzinie? Jak jest skomunikowany?

Stan nieruchomości

To, w jakim stanie jest nieruchomość, ma duże znaczenie. Jeśli jest wykończona materiałami dobrej jakości i wygląda na dobrze utrzymaną, możesz praktycznie od razu ją sprzedać lub wynająć i zapewnić sobie dochód. Nieruchomość w gorszym stanie nie oznacza, że jej zakup nie będzie dobrą inwestycją. Być może wystarczą niewielkie ulepszenia? Jeśli cena nieruchomości jest atrakcyjna to nawet większy remont może się okazać uzasadniony, o ile finalnie zyskasz.

Jak to zweryfikować?

Przed jakimkolwiek zakupem dokładnie sprawdź nieruchomość wewnątrz i na zewnątrz. Zajrzyj w trudno dostępne miejsca. To nie zapewni ci profesjonalnej oceny, ale powinno dać wstępny ogląd na to, jak dobrze został zbudowany lub utrzymany budynek. Nie wahaj się pytać właściciela czy agenta o istotne kwestie techniczne. W razie wątpliwości przeprowadź ocenę stanu nieruchomości przy pomocy wykwalifikowanego eksperta. W mieszkaniach usytuowanych w jednym bloku mogą się pojawiać podobne usterki, pamiętaj więc, że świetnym źródłem informacji są także sąsiedzi.

Podejmij właściwą decyzję

Kupowanie nieruchomości na rozwijającym się obszarze to świetny sposób na maksymalizację zwrotu z inwestycji. Zweryfikuj, jakie są plany rozwoju – budowa nowego centrum handlowego, a może połączenia z nową trasą szybkiego ruchu w celu poprawy infrastruktury? Ceny nieruchomości mogły już zostać  umiarkowanie skorygowane, ale dobra prognoza pozwala zidentyfikować duże możliwości rynkowe, zanim rosnący popyt znacząco wpłynie na ceny. Pamiętaj, że każda inwestycja jest tak dobra, jak zyski, które generuje.

Nikt nie urodził się doświadczonym inwestorem. Musisz zrozumieć trendy, rynek, skalkulować finanse. Im więcej wiesz, tym lepiej jesteś przygotowany, aby jak najlepiej wykorzystać nadarzającą się szansę. Zawsze możesz także skorzystać z pomocy ekspertów Horyzont Inwestycji – wejdź na naszą zakładkę szkolenia i wybierz obszar, w którym chcesz się doskonalić. Dzięki odpowiednim informacjom i właściwemu zaangażowaniu, znacznie zwiększasz swoje szanse na dokonanie naprawdę lukratywnej inwestycji.

Marcin Kuryło

Polecany artykuły

30 kwietnia 2024

Akademia Inwestycyjna

LOKALIZACJA KONFERENCJI:  Haston City Hotel 51-117 Wrocław, ul. Irysowa 1-3 CZYM JEST AKADEMIA INWESTYCYJNA? AKADEMIA INWESTYCYJNA jest doskonałą okazją do zbudowania solidnego portfela kontaktów, do [...]
Czytaj więcej
13 października 2022

Kapitał w spółce z o.o. – co warto o nim wiedzieć?

W kolejnym odcinku serii duet podatkowo-prawny, dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woźniak, które w studio Horyzont Inwestycji gości Paweł Kuczera, wyjaśniają szczegółowo kwestie [...]
Czytaj więcej
2 października 2022

Dobry biznes jest najlepszą sztuką!

Zastanawiasz się jakie możliwości niesie inwestowanie w nieruchomości i dlaczego dzięki nim można pomnażać kapitał w bardzo prosty i szybki sposób? Paweł Kuczera [...]
Czytaj więcej
14 września 2022

Jak być agentem nieruchomości w trudnych czasach?

Gościem Pawła Kuczery jest odnoszący sukcesy agent nieruchomości, specjalizujący się w sprzedaży apartamentów premium. Jak to robi? Dostosowuje i wdraża różnego [...]
Czytaj więcej
24 sierpnia 2022

Spółka jawna w pigułce

Spółka jawna – oto bohaterka najnowszego odcinka z serii Horyzont Inwestycji, w którym Paweł Kuczera gości duet prawno-podatkowy. Ekspertki – dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woź[...]
Czytaj więcej
18 sierpnia 2022

4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – musisz tam być!

Bez względu na to, gdzie mieszkacie, czym się zajmujecie lub jaki jest wasz styl życia, to wydarzenie jest dla Was! Kolejna – 4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – odbędzie [...]
Czytaj więcej