Zamierzasz ulokować kapitał w nieruchomościach? Planujesz zakup mieszkania pod wynajem, a może chcesz rozpocząć przygodę z flippingiem? Aby osiągnąć zysk, powinieneś zwrócić uwagę na różne czynniki, jednym z nich jest lokalizacja. Sprawdź, gdzie inwestować w nieruchomości!
Jak wygląda sytuacja na rynku nieruchomości?
Z najnowszych badań wynika, że przedsiębiorcy inwestują przede wszystkim w nieruchomości z rynku pierwotnego – stanowią one ponad 60%, przy czym w 80% przypadków były to domy w zacisznej okolicy na przedmieściach aglomeracji. Z kolei na rynku wtórnym działają głównie flipperzy, którzy szukają mieszkań w centrach miast.
Ogłoszeń jest sporo, nic więc dziwnego, że zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy analizują, czy opłaci im się kupić daną nieruchomość. Zastanawiasz się, jak bezpiecznie ulokować swój kapitał? Jeśli zdecydujesz się na zakup domu, zwróć baczną uwagę na obrzeża miast, szczególnie Wrocławia, Warszawy i Krakowa.
Jak inwestować w nieruchomości?
Badania pokazują, że coraz więcej Polaków decyduje się na przeprowadzkę z centrum na peryferie, w poszukiwaniu ciszy i spokoju. Eksperci przekonują, że pandemia COVID-19 wzmogła tę tendencję, co można łatwo zaobserwować, śledząc sytuację na rynku nieruchomości.
Wielu potencjalnych klientów zainteresowanych jest zakupem domu lub mieszkania na przedmieściach. Wychodząc naprzeciw tej grupie docelowej, warto zainwestować w nieruchomość na modnym, spokojnym osiedlu. Zanim zdecydujemy się na zakup, zwróćmy uwagę nie tylko na cenę i rozkład pomieszczeń, lecz także na infrastrukturę otoczenia. Oprócz tego upewnijmy się, że dane miejsce jest dobrze skomunikowane z centrum.
Wrocławski rynek nieruchomości: analiza opłacalności
Badania dowodzą, że coraz więcej przedsiębiorców inwestuje we Wrocławiu, ponieważ miasto kryje w sobie niewyczerpany potencjał. Stolica województwa Dolnośląskiego wzbudza duże zainteresowanie nie tylko wśród studentów i turystów, lecz także osób, które szukają wymarzonego miejsca do życia.
Szukając nieruchomości pod inwestycję, nie musimy ograniczać się do mieszkań idealnych na wynajem dla studentów. Warto również pomyśleć o luksusowych apartamentach dla zamożnych turystów. Możemy również zdecydować się na szybki flip lub zakup przestrzeni biurowej.
Kilka wskazówek dla inwestorów
Ceny mieszkań w stolicy są najwyższe w kraju i ten trend pozostaje niezmienny od wielu lat. Jeśli chcemy zainwestować na warszawskim rynku nieruchomości, powinniśmy doskonale poznać jego specyfikę, a także mechanizmy, jakie nim rządzą. Na szczególną uwagę zasługuje segment premium, do którego należą ekskluzywne apartamenty czy domy w luksusowych dzielnicach. Na cenę nieruchomości wpływa w głównej mierze lokalizacja, a różnica między tańszymi dzielnicami, jakimi są Białołęka, Wesoła i Rembertów a Śródmieściem, wynosi nawet 8 tys. zł.
Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w stolicy Małopolski? Badania pokazują, że ceny krakowskich mieszkań systematycznie rosną, a ich wartość jest większa niż lokali we Wrocławiu. Pod tym względem Kraków zajmuje drugie miejsce w Polsce, ustępując tylko Warszawie. Zazwyczaj na krakowskim rynku inwestują przedsiębiorcy, których interesuje wynajem krótko- i długoterminowy. Powodów do narzekania nie mają też flipperzy, ponieważ nieruchomości sprzedają się w szybkim tempie, a tym samym osiągają wysoką stopę zwrotu z inwestycji.
Małe miasta: sposób na dywersyfikację portfela inwestycji
Wielu inwestorów lokuje kapitał w nieruchomości w aglomeracjach, tłumacząc, że istnieje tam duże zapotrzebowanie na mieszkania. Należy jednak podkreślić, że na lokalnym rynku często panuje zaciekła konkurencja. Jeśli chcesz zdywersyfikować strumień dochodu i zminimalizować ryzyko, powinieneś również zwrócić uwagę na mniejsze miejscowości.
Oczywiście, wyszukanie prawdziwej perełki nie jest łatwe, ponieważ wiele informacji przekazywanych jest drogą pantoflową. Warto jednak na bieżąco analizować oferty. Wybór odpowiedniej nieruchomości może przynieść inwestorowi znaczny zysk. Aby przyspieszyć transakcję, warto wyremontować mieszkanie. Z badań wynika, że wielu potencjalnych klientów zainteresowanych jest lokalem w wysokim standardzie. Przewidywany zysk przekracza 10% zainwestowanego kapitału, a w niektórych przypadkach osiąga wartość 15-20%.
Gdzie zainwestować na Dolnym Śląsku?
Chociaż wielu przedsiębiorców lokuje swój kapitał we wrocławskich nieruchomościach, warto również pomyśleć o mniejszych miejscowościach. Jeśli chcesz zainwestować w Jeleniej Górze i na tym zyskać, zwróć uwagę na projekt nowoczesnego osiedla “Pod Jeleniami”, realizowanym przez Horyzont Inwestycji.
Stolica Karkonoszy położona jest 100 km od Wrocławia, przy czym stanowi doskonałą bazę wypadową do zwiedzania Dolnego Śląska. Co ważne, wzbudza duże zainteresowanie nie tylko ze względu na naturalne warunki przyrodnicze i liczne atrakcje turystyczne, lecz także dobry sposób zagospodarowania terenu.
Na osiedlu powstanie siedem budynków wielorodzinnych, w których łącznie zostanie zlokalizowanych 299 mieszkań. Inwestycja będzie realizowana etapami, a całościowy zysk w perspektywie dwóch lat szacujemy na poziomie 58% z ulokowanego kapitału. Mieszkania nadają się idealnie zarówno na flip, jak i wynajem krótko- lub długoterminowy.