17 maja 2021
Porady

Handel nieruchomościami – co się kryje pod tym terminem?

Chciałoby się powiedzieć, że handel nieruchomościami to po prostu sprzedaż domu, mieszkania czy lokalu użytkowego, która prowadzi do zysku. I gdybyśmy chcieli faktycznie ograniczyć się do możliwie najprostszej definicji, a pytający nie będzie zbyt dociekliwy – to pewnie wystarczy. Ale jeśli handel nieruchomościami ma stać się Twoim sposobem na życie, musisz wiedzieć więcej.

Handel nieruchomościami – podstawowa definicja

O handlu nieruchomościami mówi ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Podsumowując ją w kilku słowach – handel nieruchomościami polega na wykonaniu czynności, które prowadzą do przeniesienia prawa ze sprzedającego na kupującego. Handel nieruchomościami to także najem, użyczenie czy dzierżawa, ale wtedy mówi się o przekazaniu praw i obowiązków na drugą stronę umowy.

Podstawowe rodzaje nieruchomości, którymi można handlować

Handel nieruchomościami może przybierać różne formy, ale i same nieruchomości mogą być różne. Wiele osób myśli, że handel nieruchomościami to tylko sprzedaż domów czy mieszkań, nie biorąc pod uwagę różnorodności na rynku.

  • Nieruchomości mieszkalne – czyli te najpopularniejsze. Z definicji jest to każda nieruchomość wykorzystywana do celów mieszkalnych, np. domy jednorodzinne, mieszkania, kamienice, „bliźniaki”, szeregówki itd.
  • Nieruchomości komercyjne, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywane są do celów komercyjnych, czyli biznesowych, np. hotele, biura, sklepy, teatry, centra handlowe.
  • Nieruchomości przemysłowe, czyli obiekty wykorzystywane do produkcji, dystrybucji, badań czy rozwoju, przykładem mogą być fabryki, elektrownie lub magazyny.
  • Grunty, w tym grunty rolne, nieruchomości niezabudowane i grunty niezabudowane.
  • Nieruchomości użytkowane publicznie: cmentarze, budynki rządowe, biblioteki, parki lub szkoły.

Już na tym etapie widać, że rynek nieruchomości ma wiele do zaoferowania, a handel nie ogranicza się do sprzedaży domów i mieszkań. Jednocześnie tak duża różnorodność przekłada się na wiedzę, którą trzeba zdobyć, aby móc handlować nieruchomościami. Inwestorem nie zostaje się z dnia na dzień. Potrzeba motywacji, zaangażowania i chęci do poszerzania swojej wiedzy.

Sposoby przeniesienia praw do nieruchomości

Jak już zostało wcześniej wspomniane, handel nieruchomościami prowadzi do przeniesienia praw do nieruchomości z jednej strony na drugą. Istnieją dwa sposoby na przeniesie praw:

  • Pierwotne nabycie własności – powstaje niezależnie od praw poprzednika i przechodzi na kupującego w stanie nieobciążonym, np. poprzez zasiedzenie.
  • Pochodne nabycie własności – wychodzi z prawa przysługującego zbywcy oraz przechodzi na kupującego w takim stanie, w jakim przysługiwało poprzednikowi wraz z jego ewentualnymi obciążeniami. Przykładem może być np. ustanowienie służebności czy hipoteki.

Skupimy się na pochodnym nabyciu własności, bo to zagadnienie obejmuje między innymi umowę sprzedaży lub wynajmu, a te interesują nas najbardziej.

Nie da się ukryć, że najpopularniejszym sposobem przeniesienia praw do nieruchomości jest umowa sprzedaży, która polega na zbyciu się praw do nieruchomości przez sprzedającego na rzecz kupującego, oczywiście za umówioną kwotę. Umowa sprzedaży musi być zawarta w formie aktu notarialnego – w innym przypadku traci na ważności.

Drugi sposób, wcale nie mniej popularny, to umowa najmu, według której wynajmujący zostaje zobligowany do wydania najemcy rzeczy określonych umową. Tutaj trzeba podkreślić, że może być to umowa zawarta na czas określony i nieokreślony.

Jak działa branża nieruchomości?

Pomimo tak ogromnej złożoności rynku nieruchomości, w dalszym ciągu wiele osób uważa, że branża składa się jedynie z brokerów i sprzedawców. Jednak w rzeczywistości bardzo duży odsetek ludzi zarabia na życie albo dorabia do wypłaty działając na rynku nieruchomości, a jednak nie określa się mianem handlowca.

Trzeba także wziąć pod uwagę, że wielu specjalistów – w tym księgowi, architekci, banki, firmy ubezpieczeniowe i prawnicy – jest pośrednio związanych i pośrednio zależnych od branży nieruchomości. To machina, która napędza inne sektory gospodarki, a te wzajemnie na siebie oddziałują.

Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Istnieje wiele sposobów na inwestowanie w nieruchomości: sprzedaż, wynajem czy flipowanie, ale podstawą każdej udanej transakcji jest znajomość rynku. Ogrom wiedzy, jaką trzeba się biegle posługiwać, aby skutecznie handlować nieruchomościami, jest bardzo duży. Nie oznacza to, że nie warto jej zdobywać – a wręcz przeciwnie! Jeśli już wiesz, jak to robić, inwestowanie może dać naprawdę wiele satysfakcji. I pomijając już, jak wysokie zyski można czerpać z tej działalności, to przede wszystkim jest to bardzo bezpieczny sposób na zarabianie pieniędzy. Jedyny warunek to wiedza – a tej w Horyzoncie Inwestycji nie brakuje. Dlatego jeśli czujesz, że przyda Ci się solidna porcja informacji, możesz skorzystać z naszych szkoleń, które prowadzą eksperci z branży. Wystarczy obserwować nasz fanpage lub stronę internetową, zapisać się na najbliższy termin, zacząć swoją przygodę z handlem nieruchomościami i cieszyć się zyskiem.

Michał Chimko

Polecany artykuły

30 kwietnia 2024

Akademia Inwestycyjna

LOKALIZACJA KONFERENCJI:  Haston City Hotel 51-117 Wrocław, ul. Irysowa 1-3 CZYM JEST AKADEMIA INWESTYCYJNA? AKADEMIA INWESTYCYJNA jest doskonałą okazją do zbudowania solidnego portfela kontaktów, do [...]
Czytaj więcej
13 października 2022

Kapitał w spółce z o.o. – co warto o nim wiedzieć?

W kolejnym odcinku serii duet podatkowo-prawny, dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woźniak, które w studio Horyzont Inwestycji gości Paweł Kuczera, wyjaśniają szczegółowo kwestie [...]
Czytaj więcej
2 października 2022

Dobry biznes jest najlepszą sztuką!

Zastanawiasz się jakie możliwości niesie inwestowanie w nieruchomości i dlaczego dzięki nim można pomnażać kapitał w bardzo prosty i szybki sposób? Paweł Kuczera [...]
Czytaj więcej
14 września 2022

Jak być agentem nieruchomości w trudnych czasach?

Gościem Pawła Kuczery jest odnoszący sukcesy agent nieruchomości, specjalizujący się w sprzedaży apartamentów premium. Jak to robi? Dostosowuje i wdraża różnego [...]
Czytaj więcej
24 sierpnia 2022

Spółka jawna w pigułce

Spółka jawna – oto bohaterka najnowszego odcinka z serii Horyzont Inwestycji, w którym Paweł Kuczera gości duet prawno-podatkowy. Ekspertki – dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woź[...]
Czytaj więcej
18 sierpnia 2022

4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – musisz tam być!

Bez względu na to, gdzie mieszkacie, czym się zajmujecie lub jaki jest wasz styl życia, to wydarzenie jest dla Was! Kolejna – 4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – odbędzie [...]
Czytaj więcej