25 maja 2021
Porady

Jak inwestować w nieruchomości, gdy traktujesz to jako zajęcie dodatkowe?

Dla jednych inwestycje to sposób na życie, z kolei inni chcieliby jedynie potraktować to jako zajęcie dodatkowe i formę dorobienia do pensji lub dywersyfikację innych przychodów. Jak inwestować w nieruchomości, jeśli nie chcesz się angażować na 100%? Czy to w ogóle możliwe? Sprawdzamy dostępne możliwości.

Nie sposób zaprzeczyć, że w inwestowaniu w nieruchomości tkwi ogromny potencjał. To otwarta ścieżka kariery, pełna możliwości i nowych wyzwań. To także jeden z najbardziej dochodowych biznesów, o ile podchodzisz do niego z odpowiednim nastawieniem i wiedzą. Niektórych zniechęca gromadzenie kapitału, a inni nie chcą się angażować na 100% – a przynajmniej nie tak od razu. Czy w takim razie warto w ogóle zaczynać?

Co jest tak pociągającego w rynku nieruchomości?

Inwestycje zawsze obarczone są pewnym ryzykiem. Bez względu na to, gdzie inwestujesz i w jaki sposób to robisz, ryzyko jest jak najbardziej realne. Cała rzecz polega na tym, że inwestycje w nieruchomości są przez wielu – zresztą całkowicie słusznie – uważane za najbezpieczniejszą formę pomnażania kapitału. Oczywiście, pozostają jeszcze lokaty bankowe, trzeba jednak zadać sobie pytanie, czy zyski z wpłacenia swojego kapitału do banku są zadowalające? Dla większości zdecydowanie nie.

Nie sposób pominąć też kwestii zabezpieczenia majątku przed inflacją. Obecny rok dobitnie pokazał nam, że spadek wartości pieniądza nie jest wyimaginowanym zagrożeniem. Nieruchomości w naturalny sposób reagują na proporcjonalnie do inflacji. Kiedy wartość pieniądza spada, czynsze i ceny domów jednocześnie rosną. W efekcie kapitał ulokowany w nieruchomościach jest bezpieczny i nie traci na wartości.

Próg wejścia na rynek też nie jest zbyt wielki. Pomimo powszechnie panującej opinii, że aby zacząć inwestować, trzeba mieć przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. To bzdura. Nieruchomości nie trzeba kupować z własnych środków. Kredyt, parter biznesowy są świetnym sposobem na rozpoczęcie przygody z nieruchomościami. W Horyzoncie Inwestycji współpracujemy z różnymi inwestorami. Jedni kupują z nami kawalerki, a inni budują całe osiedla. Każdy inwestor może liczyć na zysk wprost proporcjonalny do wkładu finansowego. Naprawdę nie trzeba być milionerem, żeby zacząć dobrze zarabiać, a to w połączeniu z bezpieczeństwem otwiera wiele możliwości, których nie oferują inne rynki.

Kto chce w ten sposób inwestować w nieruchomości?

Inwestycje w formie dodatkowego – ale nie jedynego – źródła dochodu, to dla wielu osób sposób na zapoznanie się z rynkiem nieruchomości. Dzięki temu można z pewną dozą pewności określić, czy jest to zajęcie, którego chcemy się podjąć na pełen etat, a jeśli nie – „starta” poświęconego na to czasu i środków nie będzie tak dotkliwa. Pozwoli bowiem naocznie się przekonać, o co chodzi w tym biznesie. I faktycznie wielu początkujących inwestorów właśnie w ten sposób zaczynało, by po czasie zająć się inwestowaniem w nieruchomości na poważnie.

Inwestowanie w nieruchomości jako zajęcie dodatkowe – podstawy

Inwestowanie w nieruchomości to wymagające i czasochłonne zajęcie. Nieruchomościom można poświęcić się w całości, co wiąże się z przyswojeniem ogromnej ilości wiedzy. Zwróć uwagę na to, że przestrzeń do inwestowania jest szeroka. Jeśli nie chcesz polegać na inwestycjach jako jedynym źródle dochodu i nie traktujesz tego zajęcia priorytetowo, w Twoim interesie jest skupić się na maksymalnej efektywności przy jak najmniejszym nakładzie czasowym.

Wejdź w to z planem

Aby inwestować w nieruchomości, potrzeba samodyscypliny, zwłaszcza jeśli chcesz to połączyć z inną pracą. Poza odpowiednią wiedzą nie ma ważniejszej rzeczy niż zaplanowana strategia biznesowa, której się trzymasz i realizujesz krok po kroku, aż do osiągniecia założonego celu. Odpowiedni biznesplan będzie działał na Twoją korzyść, ponieważ to on wyznacza ścieżkę działania. Jeśli od niego odejdziesz, stracisz czas – jedyną rzecz, na którą nie możesz sobie pozwolić, jeśli traktujesz inwestycje jako zajęcie dodatkowe.

Automatyzacja to sposób na zaoszczędzenie czasu

Jeśli chcesz inwestować w nieruchomości i traktować to jako zajęcie dodatkowe, musisz skupić się na tym, aby nie robić samodzielnie rzeczy, które możesz zautomatyzować. To jeden z najlepszych sposobów na zaoszczędzenie czasu, a zarazem dobry nawyk u każdego przedsiębiorcy. Rynek technologiczny oferuje szereg rozwiązań, w tym także tych przeznaczonych tylko dla inwestorów. Korzystaj z kalkulatorów, przeglądarek ogłoszeń i narzędzi analitycznych. Musisz być wydajny, a najlepszym sposobem na osiągnięcie maksymalnej produktywności jest automatyzacja rutynowych czynności.

Kształć się

Dla osób, które w inwestowanie chcą zaangażować się tylko częściowo, wiedza jest kluczem do sukcesu. Będziesz musiał sporo czasu poświęcić na naukę już na początku, ale dzięki temu dowiesz się wszystkiego, co jest Ci potrzebne na start. Zdobywanie nowej wiedzy nie kończy się w momencie sfinalizowania pierwszej transakcji. Im szybciej będziesz się rozwijał, tym większa szansa na coraz bardziej zyskowne inwestycje.

Wiedzę możesz zdobywać na wiele różnych sposobów, ale najlepszym z nich jest czerpanie nauk od najlepszych. Szkolenia pozwalają nie tylko zdobyć podstawową wiedzę, ale i nabyć umiejętności praktycznych, które później możesz wykorzystać. Horyzont Inwestycji organizuje cykle szkoleniowe, z których mogą skorzystać także początkujący inwestorzy. Dzięki tak potężnej dawce wiedzy bez trudu wyznaczysz sobie ścieżkę inwestowania, którą będziesz mógł sukcesywnie realizować.

2 podstawowe strategie inwestycyjne dla początkujących

Bogacenie się poprzez inwestowanie w nieruchomości to jak najbardziej realna ścieżka kariery, nawet dla tych, którzy nie chcą angażować się w to zajęcie na pełen etat. Osiągnięcie wolności finansowej jest na wyciągnięcie ręki każdego, kto chce poświęcić na to swój czas. Chociaż istnieje niezliczenie wiele skutecznych zarabiania pieniędzy jako inwestor, to na trzech z nich warto skupić się na początku swojej kariery.

Kupić tanio i sprzedaż drogo to jedna z najczęściej stosowanych praktyk. Flipowanie pozwala osiągnąć spore zyski w stosunkowo krótkim czasie. Inwestor kupuje mieszkanie po okazyjnej cenie, przeprowadza w nim remont i sprzedaje po wyższej cenie. Tego typu inwestycja trwa zwykle od kilku tygodni do maksymalnie kilku miesięcy. Przy odrobinie wprawy na flipowaniu można zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, co przy krótkim czasie sprzedaży jest bardzo dobrym wynikiem. Remont można przeprowadzić na własną rękę, wtedy odchodzą dodatkowe koszty związane z wynajęciem ekipy. Trzeba jednak mieć pewną wiedzę i umiejętności, bo o ile pomalować ściany to żadne wyzwanie, tak przemodelować całe mieszkanie jest znacznie trudniej. Wtedy może okazać się, że zatrudnienie sprawdzonej ekipy nie tylko pozwoli zakończyć remont szybko, ale i finalnie wyjdzie taniej.

Zakup nieruchomości pod wynajem jest teoretycznie znacznie łatwiejszym zadaniem, a korzyści oczywiste. Jeśli jesteś w stanie znaleźć najemców, każdego miesiąca możesz spodziewać się dodatkowego zastrzyku gotówki. Co więcej, wraz z upływem lat wartość zakupionej nieruchomości będzie stale rosła, więc po kilku lub kilkunastu latach będzie można sprzedać ją z zyskiem.

Która forma inwestowania jest lepsza? To zależy od Ciebie i ilością czasu, jaki chcesz przeznaczyć na inwestowanie. Flipowanie wymaga większych nakładów pracy. Trzeba znaleźć odpowiednią nieruchomość, często wynegocjować satysfakcjonującą cenę, wyremontować i znaleźć kupca. Później cały ten cykl zaczyna się od nowa. Kupując nieruchomość pod wynajem też musisz poświęcić na to swój czas, ale tylko w początkowej fazie. Kiedy już dokonasz zakupu, po Twojej stronie pozostaje jedynie znalezienie najemcy i ewentualne naprawy, których najprawdopodobniej dokonasz kilka razy w roku. Na tym Twoja rola się kończy, a comiesięczny zysk zasila domowy budżet.

Co się bardziej opłaca? To bardzo indywidualna kwestia. Jeśli spojrzeć na to wyłącznie pod kątem finansowym, to flipy są w stanie zagwarantować większe zyski, ale też wymagają większego nakładu pracy i czasu, są także bardziej ryzykowne. Wynajem to mniejszy zysk, ale i pewniejszy, zwłaszcza jeśli mówimy o wynajmie długoterminowym. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby obie te formy inwestowania połączyć – z najmu czerpać comiesięczne zyski, a do tego flipować.

Jak inwestować w nieruchomości i gdzie warto ulokować swój kapitał?

Omawiając inwestowanie w nieruchomości dla początkujących, ważne jest, aby zrozumieć różne nisze nieruchomości, które istnieją na rynku.

Podczas gdy strategiczne nisze nieruchomości mogą się różnić w zależności od obszaru i warunków rynkowych, większość inwestorów w nieruchomości koncentruje się na jednym lub kilku z następujących rodzajów nieruchomości:

  • domy jednorodzinne od lat cieszą się dużą popularnością, a w dobie pandemii zyskały na wartości. Większość inwestorów koncentruje się na domach zlokalizowanych na uboczu miasta, ale dobrze skomunikowanych. Duży ogródek dla wielu nabywców jest ważnym elementem nieruchomości, podobnie jak bliskość sklepów, poczty czy aptek.
  • odrestaurowane kamienice ulokowane w centrum znajdują wielu nabywców. Ich metraż jest zwykle znacznie większy niż standardowych mieszkań w bloku, a po remoncie mogą konkurować z nowoczesnymi apartamentowcami.
  • bliźniaki i domy w zabudowie szeregowej to niesłabnący trend na rynku nieruchomości. Można powiedzieć, że są czymś pomiędzy pełnoprawnym domem jednorodzinnym a mieszkaniem w bloku. Niewielki metraż, ale dostęp do własnego ogródka to dla wielu dobry kompromis pomiędzy wymaganiami a ceną.
  • apartamentowce dla początkujących inwestorów są całkiem słusznym wyborem. Standard i poziom wykończenia przyciągają zamożniejszych klientów, którzy są w stanie zapłacić więcej za luksus.
  • powierzchnie komercyjne odstraszają początkujących inwestorów, ale jeśli zostaną odpowiednio przygotowane, mogą okazać się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Powierzchnie handlowe można wynająć długoterminowo na 5, 10, a nawet 25 lat i tym samym zapewnić sobie stały dopływ gotówki.

Nietrudno zauważyć, że nieruchomości można podzielić na te przeznaczone do celów mieszkaniowych i komercyjne. Każda z nich będzie wiązała się z innymi kosztami i korzyściami. Jako początkujący inwestor, który dopiero próbuje swoich sił na rynku musisz zrozumieć, co zyskasz w każdym z tych wypadków i na tej podstawie podjąć decyzję o inwestycji w konkretną nieruchomość.

W większości przypadków, jako inwestor nieruchomości, będziesz szukał sprzedających, którzy są wysoce zmotywowani, którzy nie tylko chcą, ale też wręcz potrzebują sprzedać swoją nieruchomość. Sprzedający, którzy działają pod wpływem przymusu są bardziej skłonni do negocjowania ceny, wielu z nich zdecyduje się też na sprzedaż poniżej wartości rynkowej.

Skorzystaj z pomocy ekspertów

To oczywiste, że inwestując w nieruchomości i pracując na etacie czy nad jeszcze innym biznesem, nie możesz poświęcić się temu w całości. Współpraca z ekspertami może pozytywnie wpłynąć na Twoje inwestycje i pomoże zmaksymalizować zyski.

Siłą Horyzontu Inwestycji jest to, że skupia wokół siebie ekspertów z bardzo wielu dziedzin inwestowania w nieruchomości, a ludzie którzy tu pracujący, są w 100% pochłonięci pracą związaną właśnie z inwestowaniem — zarówno środków własnych, jak i inwestorów skupionych wokół marki. Jeśli masz odłożony kapitał i chcesz przeznaczyć go na inwestowanie w nieruchomości, możesz to zrobić z Horyzontem Inwestycji i pozostać spokojny, bo Twoimi pieniędzmi zajęła się grupa ekspertów. W ten sposób pośrednio stajesz się inwestorem i nie musisz wykazywać się wiedzą ekspercką, aby zarabiać na nieruchomościach, a wolny czas możesz poświęcić na zgłębianie tajników rynku nieruchomości.

Pamiętaj, że jakiekolwiek inwestycje wiążą się z ryzykiem. Od Ciebie będzie zależało, czy chcesz to ryzyko minimalizować, czy będziesz szedł w kierunku potencjalnie dużo większych zwrotów, ale obarczonych dużo większym ryzykiem, jak np. giełda, kryptowaluty czy FOREX. To jedyne pytanie, na które musisz odpowiedzieć podejmując decyzje o inwestowaniu. Pamiętaj też, że inwestowanie w nieruchomości od dziesiątek lat jest jedną z najbezpieczniejszy form lokowania kapitału.

Michał Chimko

Polecany artykuły

13 października 2022

Kapitał w spółce z o.o. – co warto o nim wiedzieć?

W kolejnym odcinku serii duet podatkowo-prawny, dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woźniak, które w studio Horyzont Inwestycji gości Paweł Kuczera, wyjaśniają szczegółowo kwestie [...]
Czytaj więcej
2 października 2022

Dobry biznes jest najlepszą sztuką!

Zastanawiasz się jakie możliwości niesie inwestowanie w nieruchomości i dlaczego dzięki nim można pomnażać kapitał w bardzo prosty i szybki sposób? Paweł Kuczera [...]
Czytaj więcej
14 września 2022

Jak być agentem nieruchomości w trudnych czasach?

Gościem Pawła Kuczery jest odnoszący sukcesy agent nieruchomości, specjalizujący się w sprzedaży apartamentów premium. Jak to robi? Dostosowuje i wdraża różnego [...]
Czytaj więcej
24 sierpnia 2022

Spółka jawna w pigułce

Spółka jawna – oto bohaterka najnowszego odcinka z serii Horyzont Inwestycji, w którym Paweł Kuczera gości duet prawno-podatkowy. Ekspertki – dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woź[...]
Czytaj więcej
18 sierpnia 2022

4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – musisz tam być!

Bez względu na to, gdzie mieszkacie, czym się zajmujecie lub jaki jest wasz styl życia, to wydarzenie jest dla Was! Kolejna – 4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – odbędzie [...]
Czytaj więcej
14 sierpnia 2022

Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna – co warto o nich wiedzieć?

W kolejnym odcinku serii poza Horyzontem, w którym Paweł Kuczera gości duet prawno-podatkowy w składzie dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woźniak, odkrywamy tajniki funkcjonowania [...]
Czytaj więcej