Zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy, nieustanie zastanawiają się, gdzie najlepiej inwestować w nieruchomości. Ogłoszeń jest sporo, a na chętnych czeka wiele potencjalnych nieruchomości pod inwestycje. Jednak tyko mała część z nich to prawdziwe okazje. Jak oszacować, która jest nią faktycznie? Na podstawie aktualnego portfolio Horyzontu Inwestycji sprawdzamy, co i gdzie sprzedaje się najlepiej.
Rynek pierwotny czy wtórny?
Jeżeli chodzi o wybory klientów Horyzontu Inwestycji między inwestowaniem na rynku pierwotnym a wtórnym, to zdecydowanie większy ruch widać na rynku wtórnym. Dlaczego? Z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, mieszkań na rynku wtórnym jest zdecydowanie więcej. Po drugie, wygrywają lokalizacją. Nowe bloki najczęściej stawiane są na obrzeżach miast, gdzie jest jeszcze dużo wolnego terenu. Jeśli ktoś chce mieszkać w centrum miasta, niestety raczej nie znajdzie tam mieszkań z rynku pierwotnego. A jeżeli nawet jakiś deweloper wybuduje nowy blok w topowej lokalizacji, to i tak będzie to bardzo ograniczona liczba lokali.
Najpopularniejszy typ nieruchomości
Klienci Horyzontu Inwestycji częściej i chętniej wybierają bloki murowane – z cegły oraz z wielkiej płyty – zlokalizowane w dużych miastach. Powraca także trend zakupu mieszkań w wiekowych kamienicach, które mają niesamowity urok i jakość wykonania niewspółmierną do obecnych budowli. W ostatnim czasie, tj. od ogłoszenia pandemii Covid 19, obserwujemy wzmożony ruch klientów i inwestorów na rynku domów jednorodzinnych, które mówiąc kolokwialnie, są „wchłaniane” w każdej ilości. Obecnie 80% realizowanych przez nas inwestycji na rynku pierwotnym to inwestycje w domy, które budujemy w dobrych lokalizacjach, pod dużymi aglomeracjami, takimi jak Wrocław czy Kraków. To, że szukamy dziś mieszkań z balkonem czy domów ogrodem, jest jedną z konsekwencji ostatnich lockdownów. Sytuacja pandemiczna jest wciąż dynamiczna, nic dziwnego, że w przypadku kolejnego „zamknięcia w domach”, własny balkon czy ogród są na wagę złota.
Wielkość nieruchomości według metrażu – co sprzedaje się najlepiej?
W dużych miastach najbardziej popularne są kawalerki, przerabiane obecnie na pokój z aneksem i sypialnię, w miejscu gdzie wcześniej była kuchnia. Drugie w kolejności są mieszkania dwupokojowe, do 40 mkw, na równi z mieszkaniami trzy pokojowymi – do 54 mkw. Nieco mniej popularne są mieszkania powyżej 54 mkw, ale i na ten segment rynku jest zapotrzebowanie. Najmniej popularne są apartamenty o powierzchni powyżej stu metrów. Zwykle należy wykańczać takie mieszkania w wysokiej jakości, zważywszy oczekiwania klienta z „dużym i grubym portfelem”. Najchętniej kupowane są obecnie domy jednorodzinne lub w zabudowie bliźniaczej o powierzchni do 130 mkw, z garażem. Szczególnie na obrzeżach miasta. Te produkty sprzedają się na etapie przysłowiowej „dziury w ziemi”.
Co z lokalizacją?
Na dzień dzisiejszy duży ruch obserwujemy zarówno w dużych aglomeracjach, jak i w mniejszych miastach, do 40.000 mieszkańców. Choć w przypadku mniejszych miast dużym problemem jest to, że w ostatnim czasie nie było tam zbyt wielu inwestycji deweloperskich i ruch na rynku jest bardzo ograniczony z powodu dużego deficytu mieszkań. Sytuacja zmienia się dzięki deweloperom, którzy w ostatnich dwóch latach zaczynają budować również w niewielkich miejscowościach. Ten trend widoczny jest w całej Polsce, ale niewątpliwie przeważa w województwach mazowieckim, dolnośląskim, pomorskim, małopolskim, wielkopolskim i śląskim. Jeśli chodzi o typ inwestycji, rekomendujemy swoim klientom inwestowanie w mieszkania pod rodzinę oraz w projekty deweloperskie, takie jak budowa domów w zabudowie bliźniaczej, szeregowej i wolnostojącej. Inwestycje te dają obecnie najwyższe stopy zwrotów, stanowiące najczęściej wynik dwu cyfrowy, gwarantując ochronę kapitału przy szalejącej dziś inflacji.
Chcesz dołączyć do grona inwestorów? Koniecznie zapisz się na najbliższe szkolenie!
Paweł Kuczera