1 listopada 2021
Porady

Opłacalność inwestycji w nieruchomości – jak ją obliczyć?

Opłacalność inwestycji w nieruchomości

Ulokowanie zaoszczędzonych środków w nieruchomości to bezpieczna, a przy tym opłacalna, forma inwestowania. Nic więc dziwnego, że jest to opcja, która cieszy się sporą popularnością. Jak wysokie zyski może przynieść w rzeczywistości? Podpowiadamy, jak obliczyć opłacalność inwestycji w nieruchomości.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Wolne środki finansowe zawsze warto zainwestować. Dzięki temu w kilka lat możemy wyraźnie pomnożyć zaoszczędzony kapitał. Popularną formą inwestycji długo były lokaty bankowe. Niestety ze względu na niskie oprocentowanie dziś nie jest to opłacalne rozwiązanie. Nic więc dziwnego, że ludzie poszukują innych możliwości. Zdaniem ekspertów z Horyzontu Inwestycji najlepszym pomysłem na ulokowanie zgromadzonego kapitału jest zainwestowanie go w nieruchomości. Jest to pewna i bezpieczna forma inwestycji. Dlaczego? Bo popyt na mieszkania był, jest i będzie wysoki. Nie każdy ma tyle oszczędności, by móc pozwolić sobie na zakup własnej nieruchomości. Dla wielu utrudnieniem są trudności w zdobyciu kredytu hipotecznego. Rozwiązaniem dla takich osób jest wynajem. Będąc właścicielem mieszkania na wynajem co miesiąc zapewniamy sobie stały dochód pasywny.

Nieruchomości inwestycyjne mogą stanowić stabilne źródło dodatkowych przychodów. Jednak dochód pasywny to niejedyne plusy tego rozwiązanie. Zaliczmy do nich również:

  • niskie ryzyko strat związane ze stabilnym wzrostem cen nieruchomości w ostatnich latach,
  • wyższy zysk niż w przypadku lokat bankowych,
  • zabezpieczenie kapitału – nieruchomość to realne dobro.

A jak to jest z tym zyskiem? Czy zakup mieszkania na wynajem to, jak powszechnie się przyjęło, jedna z lepszych form lokaty kapitału? Opłacalność inwestycji w nieruchomości możemy obliczyć za pomocą specjalnych wzorów – wskaźników ROI i ROE.?

Opłacalność inwestycji w nieruchomości – wskaźnik ROI

Obliczenie stopy zwrotu inwestycji w nieruchomości i inne finansowe wyliczenia mogą wydawać się skomplikowane dla początkującego inwestora. Trudne terminy branżowe, niejasne sformułowania – wszystko to może zniechęcać. Zacznijmy zatem od wyjaśnienia kilku ważnych kwestii. Stopa zwrotu z inwestycji (rentowność) oznacza, jak szybko zwróci się zainwestowany kapitał. Innymi słowy – rentowność określa to, w jakim stopniu dana inwestycja była opłacalna. Do obliczenia rentowności potrzebujemy takich informacji jak:

  • łączny koszt związany z zakupem nieruchomości i jej utrzymaniem – koszt nieruchomości, opłaty notarialne, prowizja dla pośrednika, koszt remontu, umeblowania i wyposażenia, koszt ubezpieczenia nieruchomości itp.,
  • koszt związany z utrzymaniem nieruchomości – opłaty administracyjne, opłaty za wodę, prąd i gaz, inne wydatki
  • szacunkowy roczny dochód (z wynajmu; bez kaucji) po odliczeniu kosztów związanych z utrzymaniem.

Podstawowym wskaźnikiem służącym do obliczania opłacalności inwestycji w nieruchomości jest ROI (ang. Return On Investment), czyli stopa zwrotu netto z całkowitego zainwestowanego kapitału. ROI sprawdza się, gdy zakup mieszkania został w całości sfinansowany z naszej kieszeni – np. mieszkanie kupione za gotówkę.

Jak obliczyć ROI?

ROI to dochód netto z wynajmu nieruchomości w skali roku podzielony przez jej wartość.

ROI = roczny dochód z najmu / całkowite nakłady inwestycyjne x 100%,

gdzie: roczny dochód z najmu to zysk pozostały po odjęciu podatków i wszelkich opłat związanych z utrzymaniem mieszkania, a całkowite nakłady inwestycyjne to całość zainwestowanych pieniędzy.

Za przykład weźmy sobie dwa mieszkania: 2-pokojowe mieszkanie A, za które łącznie zapłaciliśmy 450 tysięcy złotych i miesięcznie dostajemy za nie 1800 złotych; kawalerkę B, która kosztowała 300 tysięcy, a nasze miesięczne zyski to 1400 złotych.

Wskaźnik ROI dla mieszkania A wyniesie 4,8%, dla mieszkania B zaś – 5,6%. Jak widać, zakup mieszkania B zwróci się szybciej niż zakup mieszkania A.

Opłacalność inwestycji w nieruchomości w przypadku mieszkania na kredyt – wskaźnik ROE

Rentowność inwestycji w nieruchomość możemy obliczyć za pomocą wskaźnika ROE (ang. Return On Equity). Jest to zwrot z inwestycji finansowych z kapitałem własnym. Ze wskaźnika ROE można skorzystać, gdy zakup mieszkania finansowany jest kredytem. Stopę zwrotu liczymy w odniesieniu do wkładu własnego.

Wzór ROE wygląda następująco:

ROE = zysk netto / wkład własny x 100%,

gdzie: zysk netto oznacza roczny dochód z najmu po odjęciu wszelkich opłat związanych z utrzymaniem oraz comiesięcznych rat kredytu.

Przy obliczaniu opłacalności inwestycji w nieruchomości warto wziąć pod uwagę to, że mieszkanie może przez pewien okres w roku stać puste. Bezpiecznie jest zatem przyjąć założenie 11 miesięcy najmu rocznie.

Ulokowanie zaoszczędzonego kapitału w nieruchomości może być atrakcyjną i bezpieczną formą inwestycji. Przekonuje się o tym coraz więcej inwestorów, pomnażających swój kapitał z Horyzontem Inwestycji. Grunt to dobrze przemyśleć zakup, nie podejmować pochopnych kroków i działać według planu.

Jesteśmy świadomi, że początkujący inwestor może mieć problem z oszacowaniem opłacalności konkretnej inwestycji. Inwestor musi zrozumieć rynek i poznać trendy, by działać efektywnie na rynku nieruchomości. Im lepiej będzie przygotowany, tym większa szansa, że odniesie sukces. Wiedzy o inwestowaniu w nieruchomości można szukać na profesjonalnych kursach. Horyzont Inwestycji oferuje szkolenia odpowiednie zarówno dla początkujących inwestorów, jak i dla tych, którzy mają już za sobą pierwsze inwestycje. Nasi eksperci działają w branży od lat, wiedzą jak szukać inwestycji z potencjałem i chętnie dzielą się tą wiedzą z innymi.

Polecany artykuły

13 października 2022

Kapitał w spółce z o.o. – co warto o nim wiedzieć?

W kolejnym odcinku serii duet podatkowo-prawny, dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woźniak, które w studio Horyzont Inwestycji gości Paweł Kuczera, wyjaśniają szczegółowo kwestie [...]
Czytaj więcej
2 października 2022

Dobry biznes jest najlepszą sztuką!

Zastanawiasz się jakie możliwości niesie inwestowanie w nieruchomości i dlaczego dzięki nim można pomnażać kapitał w bardzo prosty i szybki sposób? Paweł Kuczera [...]
Czytaj więcej
14 września 2022

Jak być agentem nieruchomości w trudnych czasach?

Gościem Pawła Kuczery jest odnoszący sukcesy agent nieruchomości, specjalizujący się w sprzedaży apartamentów premium. Jak to robi? Dostosowuje i wdraża różnego [...]
Czytaj więcej
24 sierpnia 2022

Spółka jawna w pigułce

Spółka jawna – oto bohaterka najnowszego odcinka z serii Horyzont Inwestycji, w którym Paweł Kuczera gości duet prawno-podatkowy. Ekspertki – dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woź[...]
Czytaj więcej
18 sierpnia 2022

4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – musisz tam być!

Bez względu na to, gdzie mieszkacie, czym się zajmujecie lub jaki jest wasz styl życia, to wydarzenie jest dla Was! Kolejna – 4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – odbędzie [...]
Czytaj więcej
14 sierpnia 2022

Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna – co warto o nich wiedzieć?

W kolejnym odcinku serii poza Horyzontem, w którym Paweł Kuczera gości duet prawno-podatkowy w składzie dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woźniak, odkrywamy tajniki funkcjonowania [...]
Czytaj więcej