31 maja 2021
Porady

Oszustwa przy sprzedaży nieruchomości, czyli na co uważać

Handel nieruchomościami to stosunkowo bezpieczny sposób inwestycji, ale tylko na tle stabilności rynku. Oszustwa przy sprzedaży nieruchomości zdarzają się stosunkowo rzadko, nie oznacza to jednak, że możesz porzucić ostrożność. Na co musisz uważać?

Mówi się, że okazja czyni złodzieja — nie inaczej jest w tym przypadku. Zarówno transakcje sprzedaży nieruchomości, jak i wynajmu obejmują duże kwoty, a taka gotówka przyciąga złodzieja. Oszustwa zdarzają się w każdej branży, a nieuczciwi ludzie, żądni szybkiego i łatwego zarobku, tylko czekają na odpowiedni moment. Najskuteczniejszy sposób na obronę, to świadomość czyhających zagrożeń.

Jak zabezpieczyć się przed oszustwem przy sprzedaży nieruchomości?

Złota zasada nieruchomości mówi — podpisuj umowę zawsze u notariusza. To nie tylko dobry sposób na zabezpieczenie transakcji, ale i pewność dla dwóch stron, że żadne procedury nie umknęły Waszej uwadze. Jeśli Twój kontrahent ma jakiekolwiek obiekcje, najprawdopodobniej ma coś do ukrycia. Jeśli jesteś sprzedającym, możesz też zdecydować się na depozyt u notariusza. Wtedy zyskujesz pewność, że po podpisaniu umowy pieniądze znajdą się na Twoim koncie.

Najskuteczniejsza metoda — stała czujność

Niby oczywistość, a jednak łatwo popełnić ten błąd. Czasem gubi nas pewność, że będzie to szybki i duży zysk, a czasem to oszust okazuje się na tyle sprytny, aby skutecznie uśpić naszą czujność. Jeśli na jakimkolwiek etapie rozmowy z potencjalnym kupującym czy najemcą coś wzbudza Twoje wątpliwości, musisz zweryfikować swoje obawy. Zaufaj swojej wiedzy, a jeśli czujesz się z nią niepewnie – zapytaj eksperta.

Nie bój się pytać i prosić o wgląd do wszystkich potrzebnych Ci dokumentów. Nawet jeśli nie podejrzewasz oszustwa, w ten sposób z pewnością je znajdziesz. Im szybciej się zorientujesz, tym więcej czasu zaoszczędzisz. Możesz ocenić potencjalnego kontrahenta na podstawie rozmowy. Jeśli czujesz, że taka osoba udziela wymijających odpowiedzi albo nie jest w stanie udzielić ich wcale – a pytasz o podstawowe sprawy – lepiej zweryfikuj, kim ona jest. I dokładnie to samo powinno wzbudzić Twoje wątpliwości, jeśli na umowie znajdziesz jakiekolwiek niejasności czy nieścisłości. Najpierw spróbuj dopytać kontrahenta, ale jeśli nie będzie w stanie udzielić satysfakcjonującej Cię odpowiedzi, lepiej nie brnąć w to dalej. Pamiętaj, że prawdziwy problem pojawi się dopiero po podpisaniu dokumentów. Zanim do tego dojdzie, stracisz najwyżej swój czas.

Najczęstsze sposoby oszustwa

Jedyne co ogranicza oszusta, to jego własna kreatywność, ale można wskazać kilka najpopularniejszych nieuczciwych praktyk, które niejednokrotnie odbiły się w mediach szerokim echem.

Wyobraź sobie, że znalazłeś nieruchomość idealną, którą zdecydowałeś się kupić. Podpisujesz umowę kupna-sprzedaży, po czym okazuje się, że Twój kontrahent tak naprawdę nie był właścicielem nieruchomości. Chociaż brzmi to absurdalnie, takie oferty się zdarzają i stosunkowo często dochodzi do ich finalizacji. Jak to możliwe? Ten rodzaj oszustwa wymaga skrupulatnych przygotowań. Oszuści najpierw zbierają wszystkie potrzebne im dane — sprawdzają księgi wieczyste, spisując dane właścicieli wraz z numerem PESEL. Następnie wyrabiają fałszywy dowód tożsamości, którym mogą się wylegitymować i wystawiają ogłoszenie, często z wyjątkowo atrakcyjną ceną. O całą resztę już stosunkowo łatwo i nawet jeśli umowa zostanie podpisana u notariusza, a ten nie zorientuje się, że dokument tożsamości jest podrobiony, dochodzi do sfinalizowania transakcji. Oszuści są trudni do namierzenia – w końcu posługują się fałszywymi danymi, a Ty zostajesz z niczym, dosłownie. Na szczęście dzisiaj kancelarie notarialne są czujne i bardzo rzadko umyka ich uwadze, że sprzedający posługuje się fałszywymi dokumentami. Bez eksperta najprawdopodobniej miałbyś duży problem, żeby rozpoznać podrobiony dowód.

Podczas kupna nieruchomość trzeba też rzetelnie sprawdzić stan techniczny obiektu. Szybki remont potrafi ukryć wiele niedoskonałości, które wychodzą z czasem. Odświeżenie ścian czy uprzątnięcie mieszkania może spowodować wrażenie, że tak właściwie nieruchomość nie wymaga większego wkładu finansowego. Aby uniknąć ryzyka, powinieneś dokładnie sprawdzić stan techniczny nieruchomości. Jeśli nie czujesz się na siłach — zasięgnij porady fachowca.

Rynek zna też sytuacje sprzedaży nieruchomości kilku osobom jednocześnie. Taka sytuacja może mieć miejsce w przypadku lokali spółdzielczych, dla których nie jest prowadzona księga wieczysta. Nieuczciwy sprzedawca jest w stanie sprzedać tę samą nieruchomość dwóm, trzem, a nawet czterem osobom jednocześnie.

Analiza ekspertów

Jak widać, istnieje szereg błędów, jakie mogą popełnić niedoświadczeni inwestorzy. Oszustwa przy sprzedaży nieruchomość, chociaż nie zdarzają się często, to stanowią realne zagrożenie, dlatego warto zaufać doświadczonym fachowcom, którzy zdają sobie sprawę z niebezpieczeństwa, a co najważniejsze — są w stanie skutecznie mu przeciwdziałać.

Horyzont Inwestycji zrzesza grono ekspertów z branży, którzy od lat z powodzeniem działają na rynku nieruchomości. Dokładna analiza nieruchomości jest na porządku dziennym, a w połączeniu z ogromną wiedzą daje pewność, cały proces sprzedaży zostanie przeprowadzony zgodnie ze sztuką i bez strachu o oszustwo. To pozwala uniknąć błędów, które popełniają niedoświadczeni, a czasem nawet także ci bardziej doświadczeni inwestorzy.

Michał Chimko

Polecany artykuły

13 października 2022

Kapitał w spółce z o.o. – co warto o nim wiedzieć?

W kolejnym odcinku serii duet podatkowo-prawny, dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woźniak, które w studio Horyzont Inwestycji gości Paweł Kuczera, wyjaśniają szczegółowo kwestie [...]
Czytaj więcej
2 października 2022

Dobry biznes jest najlepszą sztuką!

Zastanawiasz się jakie możliwości niesie inwestowanie w nieruchomości i dlaczego dzięki nim można pomnażać kapitał w bardzo prosty i szybki sposób? Paweł Kuczera [...]
Czytaj więcej
14 września 2022

Jak być agentem nieruchomości w trudnych czasach?

Gościem Pawła Kuczery jest odnoszący sukcesy agent nieruchomości, specjalizujący się w sprzedaży apartamentów premium. Jak to robi? Dostosowuje i wdraża różnego [...]
Czytaj więcej
24 sierpnia 2022

Spółka jawna w pigułce

Spółka jawna – oto bohaterka najnowszego odcinka z serii Horyzont Inwestycji, w którym Paweł Kuczera gości duet prawno-podatkowy. Ekspertki – dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woź[...]
Czytaj więcej
18 sierpnia 2022

4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – musisz tam być!

Bez względu na to, gdzie mieszkacie, czym się zajmujecie lub jaki jest wasz styl życia, to wydarzenie jest dla Was! Kolejna – 4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – odbędzie [...]
Czytaj więcej
14 sierpnia 2022

Spółka komandytowa i komandytowo-akcyjna – co warto o nich wiedzieć?

W kolejnym odcinku serii poza Horyzontem, w którym Paweł Kuczera gości duet prawno-podatkowy w składzie dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woźniak, odkrywamy tajniki funkcjonowania [...]
Czytaj więcej