22 listopada 2021
Porady

Ryzyko inwestowania w nieruchomości – jak je zniwelować?

Ryzyko inwestowania w nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokaty zgromadzonego kapitału. Dlaczego? Bo wiąże się z minimalnym ryzykiem i wyróżnia wysoką rentownością. Chociaż jest to bezpieczna forma lokowania kapitału, nie oznacza to jednak, że nie można na tym stracić. Jak zniwelować ryzyko inwestowania w nieruchomości? Podpowiadamy.

Sposoby inwestowania w nieruchomości

Istnieje kilka sposobów inwestowania w nieruchomości. Wybór odpowiedniej zależy od wymagań danego rynku, kapitału, którym dysponuje inwestor oraz jego wiedzy i doświadczenia. Do najpopularniejszych form inwestowania w nieruchomości zaliczamy:

 1. Zakup mieszkania na wynajem długoterminowy. Sposób polega na zakupie mieszkania w dogodnej lokalizacji i wynajęciu go na dłuższy okres studentom, parze lub innym najemcom. Wynajem długoterminowy to wysoki zwrot w skali roku, wzrost wartości nieruchomości w czasie oraz gwarancja stałych dochodów (w przypadku wynajmu przez pełne 12 miesięcy).
 2. Zakup mieszkania na wynajem krótkoterminowy (głównie w celach turystycznych). Model ten sprawdza się w większych miastach oraz w miejscowościach turystycznych. Prywatne apartamenty cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Wszystko ze względu na atrakcyjne ceny oraz niezależność, o którą ciężko w przypadku wynajmu pokoju hotelowego. Przy dobrej lokalizacji apartamentu, wysokim standardzie wykończenia, dostępności wielu udogodnień i atrakcyjnych warunkach wynajmu, możemy liczyć na wysokie zyski.
 3. Fliping mieszkań. Sposób inwestowania polegający na zakupie nieruchomości (zwykle z przetargu komorniczego, mieszkania zdewastowanego, o złym stanie technicznym), przeprowadzeniu generalnego remontu i sprzedaży mieszkania z zyskiem. Flipowanie to opłacalna forma lokowania kapitału. Odpowiednio wybrana nieruchomość to szansa na bardzo wysokie zyski – w wysokości nawet kilkudziesięciu procent z zainwestowanego kapitału.
 4. Zakup i podział nieruchomości. Inwestor kupuje duży lokal i, w miarę możliwości, dzieli go na kilka mniejszych (zgodnie z prawem, uwzględniając kwestie bezpieczeństwa). Plusem są wyższe zyski niż w przypadku wynajmu jednego mieszkania.
 5. Podnajem nieruchomości. Polega na udostępnieniu wynajmowanego lokalu (lub jego części) innej osobie za zgodą właściciela. Dobre rozwiązanie dla początkujących inwestorów i tych osób, które nie dysponują dużym kapitałem. Sposób pozwala zarabiać na wynajmowaniu bez konieczności zakupu mieszkania.
 6. Wynajem nieruchomości komercyjnych. Zakup lokalu w dogodnej lokalizacji, spełniającego wszystkie wymagania prawne i biznesowe, a następnie wynajęcie go konkretnej firmie. Jest to opłacalny rodzaj inwestycji.

Ryzyko inwestowania w nieruchomości

Każdy sposób inwestowania w nieruchomości wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak wynika z doświadczenia Horyzontu Inwestycji, główną obawą inwestorów jest rentowność wybranego lokalu. Średni zysk inwestora z nieruchomości w skali roku to około 6-9%. Warunkiem jest wynajem mieszkania przez pełne 12 miesięcy bez żadnych przestojów. Każdy miesiąc bez lokatorów wiąże się z obniżeniem rentowności.

Należy mieć również na uwadze to, że wynajmowane mieszkanie musi być co jakiś czas odświeżane – zmiana dekoracji, odmalowanie ścian. Tylko wtedy będzie trakcyjne dla najemców i będzie generować zyski. Co kilka lat warto zrobić generalny remont. Cykliczne prace remontowe wiążą się z dodatkowymi kosztami. Uruchomienie funduszu remontowego (który w tym wypadku jest niezbędny) to kolejne obniżenie zysków z nieruchomości.

Problemem może być również samo obliczenie rentowności mieszkania. Niezbędne są do tego odpowiednia wiedza i doświadczenie.

Inwestowanie w nieruchomości wymaga wiedzy i doświadczenia. Inwestor powinien znać wszelkie kwestie prawne i podatkowe na danym rynku. Pozwoli mu to oszacować atrakcyjność poszczególnych ofert, umożliwi uniknięcie błędów (np. ze strony prawnej) i zminimalizuje ryzyko zakupu mieszkania posiadającego jakieś wady (np. czy sprzedawcy przysługuje prawo własności nieruchomości, czy nieruchomość jest obciążona finansowo). Zakup niesprawdzonego to narażanie się na niepotrzebny stres i dodatkowe wydatki. Inwestowanie w nieruchomości bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia to strata czasu i pieniędzy.

Trzeba przyznać, że proces inwestowania w nieruchomości jest czasochłonny. Inwestor musi znaleźć odpowiedni lokal, dopełnić wszelkich formalności związanych z zakupem, wybrać ekipę remontową. Sam remont również może trwać dość długo – szczególnie jeśli w trakcie pojawią się niespodziewane komplikacje. Brak czasu i nieodpowiednie zaangażowanie wiąże się z ryzykiem niepowodzenia inwestycji. Z kolei w przypadku flipów ryzykiem może być źle wyznaczona cena sprzedaży mieszkania. Cena powinna opierać się na średnich cenach nieruchomości w danej lokalizacji w podobnym standardzie. Chęć szybkiego sprzedania wiąże się z koniecznością obniżenia ceny. Dużym błędem jest sztywne trzymanie się kwoty ustalonej na początku – ryzyko trudności w znalezieniu nabywcy, a w konsekwencji wydłużenie czasu sprzedaży.

Jak zminimalizować ryzyko inwestowania w nieruchomości?

Ryzyko inwestowania w nieruchomości można obniżyć. Jak to zrobić? Korzystając z pomocy podmiotu, który ma doświadczenie w branży. Specjaliści, którzy na bieżąco śledzą trendy, z łatwością oceniają potencjał danego obiektu i nadzorują wszystko ze strony techniczno-prawnej. Horyzont Inwestycji – mając odpowiednią wiedzę i doświadczenie – pozwala inwestorom na bezpieczne lokowanie kapitału w nieruchomościach bez ich osobistego zaangażowania w cały proces inwestycyjny.

Współpraca z Horyzontem Inwestycji to:

 • ograniczenie zaangażowania inwestora do minimum,
 • szansa na znalezienie znakomitej oferty (dostęp do atrakcyjnych nieruchomości),
 • dostęp do renomowanych firm remontowych i architektów,
 • bezpiecznie i sprawdzone strategie zarządzania portfelami inwestycyjnymi,
 • niskie ryzyko niepowodzenia i gwarancja zysku.

Każdy element procesu inwestycyjnego nadzoruje zespół specjalistów – w tym notariusze, prawnicy i doradcy techniczni. Eksperci potrafią dostrzec i wykorzystać okazje, a przy tym dbają o bezpieczeństwo każdej inwestycji.

Polecany artykuły

30 kwietnia 2024

Akademia Inwestycyjna

LOKALIZACJA KONFERENCJI:  Haston City Hotel 51-117 Wrocław, ul. Irysowa 1-3 CZYM JEST AKADEMIA INWESTYCYJNA? AKADEMIA INWESTYCYJNA jest doskonałą okazją do zbudowania solidnego portfela kontaktów, do [...]
Czytaj więcej
13 października 2022

Kapitał w spółce z o.o. – co warto o nim wiedzieć?

W kolejnym odcinku serii duet podatkowo-prawny, dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woźniak, które w studio Horyzont Inwestycji gości Paweł Kuczera, wyjaśniają szczegółowo kwestie [...]
Czytaj więcej
2 października 2022

Dobry biznes jest najlepszą sztuką!

Zastanawiasz się jakie możliwości niesie inwestowanie w nieruchomości i dlaczego dzięki nim można pomnażać kapitał w bardzo prosty i szybki sposób? Paweł Kuczera [...]
Czytaj więcej
14 września 2022

Jak być agentem nieruchomości w trudnych czasach?

Gościem Pawła Kuczery jest odnoszący sukcesy agent nieruchomości, specjalizujący się w sprzedaży apartamentów premium. Jak to robi? Dostosowuje i wdraża różnego [...]
Czytaj więcej
24 sierpnia 2022

Spółka jawna w pigułce

Spółka jawna – oto bohaterka najnowszego odcinka z serii Horyzont Inwestycji, w którym Paweł Kuczera gości duet prawno-podatkowy. Ekspertki – dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woź[...]
Czytaj więcej
18 sierpnia 2022

4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – musisz tam być!

Bez względu na to, gdzie mieszkacie, czym się zajmujecie lub jaki jest wasz styl życia, to wydarzenie jest dla Was! Kolejna – 4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – odbędzie [...]
Czytaj więcej