Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych form lokaty zgromadzonego kapitału. Dlaczego? Bo wiąże się z minimalnym ryzykiem i wyróżnia wysoką rentownością. Chociaż jest to bezpieczna forma lokowania kapitału, nie oznacza to jednak, że nie można na tym stracić. Jak zniwelować ryzyko inwestowania w nieruchomości? Podpowiadamy.
Sposoby inwestowania w nieruchomości
Istnieje kilka sposobów inwestowania w nieruchomości. Wybór odpowiedniej zależy od wymagań danego rynku, kapitału, którym dysponuje inwestor oraz jego wiedzy i doświadczenia. Do najpopularniejszych form inwestowania w nieruchomości zaliczamy:
- Zakup mieszkania na wynajem długoterminowy. Sposób polega na zakupie mieszkania w dogodnej lokalizacji i wynajęciu go na dłuższy okres studentom, parze lub innym najemcom. Wynajem długoterminowy to wysoki zwrot w skali roku, wzrost wartości nieruchomości w czasie oraz gwarancja stałych dochodów (w przypadku wynajmu przez pełne 12 miesięcy).
- Zakup mieszkania na wynajem krótkoterminowy (głównie w celach turystycznych). Model ten sprawdza się w większych miastach oraz w miejscowościach turystycznych. Prywatne apartamenty cieszą się dużą popularnością wśród turystów. Wszystko ze względu na atrakcyjne ceny oraz niezależność, o którą ciężko w przypadku wynajmu pokoju hotelowego. Przy dobrej lokalizacji apartamentu, wysokim standardzie wykończenia, dostępności wielu udogodnień i atrakcyjnych warunkach wynajmu, możemy liczyć na wysokie zyski.
- Fliping mieszkań. Sposób inwestowania polegający na zakupie nieruchomości (zwykle z przetargu komorniczego, mieszkania zdewastowanego, o złym stanie technicznym), przeprowadzeniu generalnego remontu i sprzedaży mieszkania z zyskiem. Flipowanie to opłacalna forma lokowania kapitału. Odpowiednio wybrana nieruchomość to szansa na bardzo wysokie zyski – w wysokości nawet kilkudziesięciu procent z zainwestowanego kapitału.
- Zakup i podział nieruchomości. Inwestor kupuje duży lokal i, w miarę możliwości, dzieli go na kilka mniejszych (zgodnie z prawem, uwzględniając kwestie bezpieczeństwa). Plusem są wyższe zyski niż w przypadku wynajmu jednego mieszkania.
- Podnajem nieruchomości. Polega na udostępnieniu wynajmowanego lokalu (lub jego części) innej osobie za zgodą właściciela. Dobre rozwiązanie dla początkujących inwestorów i tych osób, które nie dysponują dużym kapitałem. Sposób pozwala zarabiać na wynajmowaniu bez konieczności zakupu mieszkania.
- Wynajem nieruchomości komercyjnych. Zakup lokalu w dogodnej lokalizacji, spełniającego wszystkie wymagania prawne i biznesowe, a następnie wynajęcie go konkretnej firmie. Jest to opłacalny rodzaj inwestycji.
Ryzyko inwestowania w nieruchomości
Każdy sposób inwestowania w nieruchomości wiąże się z pewnym ryzykiem. Jak wynika z doświadczenia Horyzontu Inwestycji, główną obawą inwestorów jest rentowność wybranego lokalu. Średni zysk inwestora z nieruchomości w skali roku to około 6-9%. Warunkiem jest wynajem mieszkania przez pełne 12 miesięcy bez żadnych przestojów. Każdy miesiąc bez lokatorów wiąże się z obniżeniem rentowności.
Należy mieć również na uwadze to, że wynajmowane mieszkanie musi być co jakiś czas odświeżane – zmiana dekoracji, odmalowanie ścian. Tylko wtedy będzie trakcyjne dla najemców i będzie generować zyski. Co kilka lat warto zrobić generalny remont. Cykliczne prace remontowe wiążą się z dodatkowymi kosztami. Uruchomienie funduszu remontowego (który w tym wypadku jest niezbędny) to kolejne obniżenie zysków z nieruchomości.
Problemem może być również samo obliczenie rentowności mieszkania. Niezbędne są do tego odpowiednia wiedza i doświadczenie.
Inwestowanie w nieruchomości wymaga wiedzy i doświadczenia. Inwestor powinien znać wszelkie kwestie prawne i podatkowe na danym rynku. Pozwoli mu to oszacować atrakcyjność poszczególnych ofert, umożliwi uniknięcie błędów (np. ze strony prawnej) i zminimalizuje ryzyko zakupu mieszkania posiadającego jakieś wady (np. czy sprzedawcy przysługuje prawo własności nieruchomości, czy nieruchomość jest obciążona finansowo). Zakup niesprawdzonego to narażanie się na niepotrzebny stres i dodatkowe wydatki. Inwestowanie w nieruchomości bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia to strata czasu i pieniędzy.
Trzeba przyznać, że proces inwestowania w nieruchomości jest czasochłonny. Inwestor musi znaleźć odpowiedni lokal, dopełnić wszelkich formalności związanych z zakupem, wybrać ekipę remontową. Sam remont również może trwać dość długo – szczególnie jeśli w trakcie pojawią się niespodziewane komplikacje. Brak czasu i nieodpowiednie zaangażowanie wiąże się z ryzykiem niepowodzenia inwestycji. Z kolei w przypadku flipów ryzykiem może być źle wyznaczona cena sprzedaży mieszkania. Cena powinna opierać się na średnich cenach nieruchomości w danej lokalizacji w podobnym standardzie. Chęć szybkiego sprzedania wiąże się z koniecznością obniżenia ceny. Dużym błędem jest sztywne trzymanie się kwoty ustalonej na początku – ryzyko trudności w znalezieniu nabywcy, a w konsekwencji wydłużenie czasu sprzedaży.
Jak zminimalizować ryzyko inwestowania w nieruchomości?
Ryzyko inwestowania w nieruchomości można obniżyć. Jak to zrobić? Korzystając z pomocy podmiotu, który ma doświadczenie w branży. Specjaliści, którzy na bieżąco śledzą trendy, z łatwością oceniają potencjał danego obiektu i nadzorują wszystko ze strony techniczno-prawnej. Horyzont Inwestycji – mając odpowiednią wiedzę i doświadczenie – pozwala inwestorom na bezpieczne lokowanie kapitału w nieruchomościach bez ich osobistego zaangażowania w cały proces inwestycyjny.
Współpraca z Horyzontem Inwestycji to:
- ograniczenie zaangażowania inwestora do minimum,
- szansa na znalezienie znakomitej oferty (dostęp do atrakcyjnych nieruchomości),
- dostęp do renomowanych firm remontowych i architektów,
- bezpiecznie i sprawdzone strategie zarządzania portfelami inwestycyjnymi,
- niskie ryzyko niepowodzenia i gwarancja zysku.
Każdy element procesu inwestycyjnego nadzoruje zespół specjalistów – w tym notariusze, prawnicy i doradcy techniczni. Eksperci potrafią dostrzec i wykorzystać okazje, a przy tym dbają o bezpieczeństwo każdej inwestycji.