7 kwietnia 2022
Porady

Smart i eko home – czy nowe technologie i ekologia podnoszą wartość inwestycji?

Nowe technologie i trend eko na stałe wpisały się w nasze życie. Rewolucja technologiczna nie ominęła też rynku nieruchomości. Czy współcześni konsumenci są w stanie zapłacić więcej za tzw. smart house? Okazuje się, że tak. I mają ku temu dobre powody.

Dla deweloperów wprowadzanie nowoczesnych technologii w budownictwie jest jednym z najlepszych sposobów, by wyróżnić się na rynku i trafić do grona tych bardziej wymagających oraz świadomych klientów. Potrzeby współczesnych konsumentów nieustannie się zmieniają, a smart i eko home są odpowiedzią na potrzeby pokolenia wychowanego w zinformatyzowanym świecie. To ludzie, którzy z elektroniki korzystają w sposób intuicyjny i widzą w niej sposób na poprawę jakości życia.

Nowoczesne rozwiązania, świadome i zrównoważone budownictwo

Branża budowlana nie rozwija się aż tak dynamicznie, jak chociażby sektor finansowy, a jednak jest w stanie czerpać pełnymi garściami z nowych technologii. Nowoczesne materiały dają znacznie więcej możliwości przy projektowaniu oraz budowaniu domów, szeregowców czy całych osiedli. W efekcie mieszkańcy otrzymują dostęp do bardzo funkcjonalnych i komfortowych nieruchomości.

Celem nowoczesnego budownictwa jest dostarczenie nabywcy lokalu, który w realny sposób ułatwi jego życie. Co ważne, w myśl technologii eko home, liczy się także obniżenie kosztów eksploatacyjnych oraz dbałość o środowisko. Energooszczędne systemy oświetleniowe czy poprawa efektywności energetycznej powoli stają się nowym standardem. Podobnie jak montaż paneli fotowoltaicznych czy pomp ciepła, które wspomagają ogrzewanie budynków i zapewniają dostęp do ciepłej wody.

Coraz częściej pojawiają się inwestycje, które wyprzedzają współczesne czasy poprzez stosowanie rozwiązań z zakresu elektromobilności. Nikogo nie dziwią już stacje do ładowania pojazdów elektrycznych oraz przemyślana infrastruktura dla rowerzystów.

Bezpieczeństwo i wygoda

Smart house to także zwiększone bezpieczeństwo i zapewnienie mieszkańcom dostępu do szeregu wygód. Nowoczesne systemy monitoringu, alarmy czy wideodomofony pozwalają zachować poczucie spokoju. Niechciani goście przestają być problemem, bo aby dostać się na teren osiedla, trzeba mieć kartę lub kod dostępu. To oczywiście wyłącznie przykłady rozwiązań, które realnie wpływają na bezpieczeństwo mieszkańców, ale dzięki nim łatwo uświadomić sobie, jak nowe technologie mogą zmieniać życie na lepsze.

Dzisiaj za pomocą smartfona można sterować oświetleniem czy temperaturą w domu, otworzyć szlaban albo bramę garażową. Coraz więcej czynności wykonuje się automatycznie, dzięki czemu lokatorzy nie muszą zaprzątać sobie nimi głowy. Dla przykładu – w inteligentnym domu światła mogą zapalać się automatycznie, zaraz po wejściu do budynku, moc ogrzewania samodzielnie dopasuje się do temperatury panującej w domu oraz zdefiniowanej, komfortowej temperatury, którą ustala samodzielnie lokator. W rozwiązaniach smart home ingerencja użytkownika jest minimalna, a komfort życia pozostaje na możliwie najwyższym poziomie.

Nowe technologie i ekologia podnoszą wartość inwestycji

Nowoczesne rozwiązania technologiczne, które poprawiają komfort życia i nie wpływają negatywnie na środowisko, kosztują więcej. O ile więcej? To zależy od tego, ile nowych rozwiązań zdecyduje się wdrożyć sam inwestor. Przyjmuje się, że wybudowanie energooszczędnego domu to koszt o około 7% wyższy niż postawienie tradycyjnego budynku. Zainstalowanie systemu smart house w nowo powstającym budynku o powierzchni 100-120 m/2 to koszt między 20-30 tysięcy złotych. Tutaj należy jednak pamiętać, że górnej granicy w zasadzie nie ma. Im bardziej zaawansowany system, tym więcej będzie kosztował.

Reasumując, nowe technologie i ekologia znacząco podnoszą wartość całej inwestycji.

Czy ludzie są gotowi płacić więcej za smart i oko home?

Domy i mieszkania w duchu smart i eko home kosztują więcej. Pozostaje więc zadać sobie pytanie, czy ludzie faktycznie poszukują nowoczesnych rozwiązań i są gotowi, by stosownie za nie zapłacić? Z naszego doświadczenia wynika, że tak, ale nie bądźmy gołosłowni i przyjrzyjmy się badaniom rynkowym.

Z badania przeprowadzone przez Smoofy wynika, że 60% użytkowników chce inwestować w technologie związane ze smart i eko home. Z raportu International Data Corporation wyczytamy, że Globalny rynek inteligentnych urządzeń domowych wzrósł o 10,3% rok do roku w trzecim kwartale 2021 r. Z kolei krajowe badania pokazują, że już w 2019 roku co trzeci budowany dom był zaprojektowany z myślą o zastosowaniu inteligentnych technologii. Dołóżmy do tego jeszcze badania przeprowadzone przez firmę Berg Insight, według której do 2024 roku na terenie wszystkich europejskich krajów ma się znajdować przeszło 100 milionów domostw posiadających systemy smart.

Czy Polacy są gotowi zapłacić więcej za nowe technologie i ekologię w swoich domach? Zdecydowanie tak. Pewnie, zdarzą się wyjątki – osoby o konserwatywnych poglądach albo ludzie starsi, którzy niekoniecznie dobrze się czują w obecności takich rozwiązań. Mimo wszystko, zdecydowana większość z nas chce żyć coraz wygodniej, bezpieczniej i w perspektywie długofalowej – taniej. Dlatego podobne inwestycje bez trudu znajdą swoich nabywców, nawet jeśli cena nieruchomości będzie wyższa.


Polecany artykuły

12 maja 2022

Kolejne zmiany w Polskim Ładzie, konfiskata gotówki, realna inflacja. Co nas czeka?

Na kanale YouTube Horyzont Inwestycji po raz drugi gości Sławomir Mentzen. Tym razem Paweł Kuczera wraz ze swoim rozmówcą poruszają m.in. kwestię bańki na rynku [...]
Czytaj więcej
5 maja 2022

Jak pobierać 12% prowizji za sprzedaną nieruchomość?!

W kolejnym odcinku serii wywiadów, Paweł Kuczera gości w studio Horyzont Inwestycji nowoczesnego pośrednika, którym jest bez wątpienia Basia Domarus. Nowoczesny pośrednik to osoba, [...]
Czytaj więcej
27 kwietnia 2022

Będzie jeszcze drożej? Zadłużenie – podatki – uchodźcy

Paweł Kuczera zaprasza na spotkanie z gościem, którego zapowiadał już jakiś czas temu na kanałach Horyzont Inwestycji, dając słuchaczom możliwość przygotowania własnych pytań. [...]
Czytaj więcej
22 kwietnia 2022

Zmagania i „mental” polskich przedsiębiorców

Olga Palka, którą gościł Paweł Kuczera w studio Horyzont Inwestycji, jako dyrektor ogólnopolskiego Klubu Przedsiębiorczości, zrzeszającego ponad 33 tys. osób, doskonale rozumie i [...]
Czytaj więcej
20 kwietnia 2022

Czy warto inwestować w grunty rolne? Przekształcenie działki rolnej w budowlaną krok po kroku

Grunty, jako dobro ograniczone, którego nie da się wyprodukować, od zawsze uważane są za świetną inwestycję. Co z ziemią rolną? Przekształcanie działki rolnej w budowalną moż[...]
Czytaj więcej
15 kwietnia 2022

Czy powinniśmy inwestować w nieruchomości podczas wojny?

Tym razem Paweł Kuczera zasiada po drugiej stronie mikrofonu – jako gość Olgi Palki, dyrektor ogólnopolskiego Klubu Przedsiębiorczości. Po raz kolejny działalność Horyzontu Inwestycji została zauważ[...]
Czytaj więcej