Horyzont Inwestycji spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą we Wrocławiu (ul. Tadeusza Kościuszki 82/10, 50-441 Wrocław), wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000860873, sąd rejonowy: Sąd Rejonowy dla Wrocławia- Fabrycznej we Wrocławiu VI Wydział Gospodarczy, NIP: 8992885915, REGON: 387066401, kapitał zakładowy: 5 000 zł (‘’Horyzont Inwestycji’’).
- Wszelkie treści i materiały publikowane na stronie https://horyzont-inwestycji.pl/ (‘’Serwis’’) mają charakter wyłącznie reklamowy i nie stanowią oferty w rozumieniu art. 66 Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 z późn. zm.). Materiały i treści umieszczone w Serwisie nie stanowią również jakiejkolwiek rekomendacji czy porady inwestycyjnej, porady prawnej lub porady podatkowej.
- Treści i materiały publikowane w Serwisie udostępniane są użytkownikom Serwisu (‘’Użytkownik’’) wyłącznie w celach informacyjnych. W celu ustalenia, czy dany rodzaj inwestycji lub przyjęta strategia inwestycyjna jest adekwatna do indywidualnej sytuacji Użytkownika, Użytkownik ten powinien skorzystać we własnym zakresie z usług doradztwa inwestycyjnego, prawnego lub podatkowego. Horyzont Inwestycji nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za efekty i skutki decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie materiałów opublikowanych
w serwisie lub jakiejkolwiek informacji w nim zawartej, w tym za nieosiągnięcie przez Użytkownika założonych przez niego zysków, korzyści lub celów związanych z inwestycją w dany projekt. - Dane finansowe prezentowane w Serwisie w odniesieniu do poszczególnych inwestycji stanowią jedynie prognozę inwestycji. Osiągnięcie wskazanej przy danej inwestycji stopy zwrotu nie jest gwarantowane. Na ostateczną wysokość stopy zwrotu ma wpływ wiele czynników, których wystąpienie może spowodować osiągnięcie niższej niż zakładana stopy zwrotu, czy też doprowadzić do utraty części lub całości zainwestowanych przez Użytkownika środków pieniężnych.
- Wszelkie dane i informacje przedstawiane w udostępnianych materiałach i publikowanych treściach, w jakiejkolwiek formie, są zbierane i redagowane z należytą starannością, na podstawie źródeł uznanych przez Horyzont Inwestycji za wiarygodne oraz zgodne ze stanem faktycznym. Jednakże, Horyzont Inwestycji nie gwarantuje i nie zapewnia ( w tym także sposób dorozumiany) o ich dokładności, kompletności i wiarygodności. W momencie przystępowania do inwestycji, z uwagi na jej specyfikę, wspomniane informacje mogą być nieaktualne. W przypadku zamiaru podjęcia decyzji inwestycyjnych w oparciu o jakiekolwiek materiały autorstwa lub udostępniane przez Horyzont Inwestycji, czy też osoby działające w jej imieniu, w jakiejkolwiek postaci, w jakikolwiek sposób, Użytkownik powinien uzyskać potwierdzenie ich aktualności.
- Działalność Horyzontu Inwestycji oraz spółek powiązanych z Horyzontem Inwestycji (spółek celowych, zakładanych pod konkretny projekt) nie podlega nadzorowi instytucjonalnemu, w tym nie podlega nadzorowi wykonywanemu przez Komisję Nadzoru Finansowego.
- Użytkownik przed podjęciem decyzji inwestycyjnej powinien wziąć pod uwagę ryzyka, które związane są z finansowaniem inwestycji za pomocą zaciągniętego przez niego kredytu. Koszty zaciągniętego kredytu mogą obniżyć ewentualny zysk, a jeżeli nie zostanie osiągnięty, to Użytkownik zmuszony będzie do spłacania długu z własnych środków, a nie z zysku z inwestycji. Ponadto, Użytkownik finansujący inwestycję za pomocą kredytu, narażony jest na ryzyko wzrostu kosztów obsługi zadłużenia spowodowanego np. wzrostem raty kredytu czy też spadkiem wartości jego zabezpieczenia. Może to skutkować znacznym obniżeniem zyskowności inwestycji, a nawet poniesieniem strat.
- Każda inwestycja obarczona jest ryzykiem w myśl zasady: im wyższa stopa zwrotu, tym większe ryzyko. Horyzont Inwestycji wskazuje, że inwestycja w realizowane przez nią projekty jest obarczona znacznie większym ryzykiem niż inwestycje opierające się na lokatach bankowych.
- Użytkownik powinien liczyć się z możliwością spadku wartości nieruchomości w czasie, jak też nieuzyskania określonego wyniku inwestycyjnego, czy nawet poniesienia straty– w części lub w całości w zakresie do wniesionego wkładu na daną inwestycję. W przypadku każdego projektu deweloperskiego istnieje ryzyko niezrealizowania inwestycji.
- Na niemożność uzyskania określonego wyniku inwestycyjnego mogą mieć wpływ w szczególności, lecz nie jedynie, takie czynniki jak:
1) działanie siły wyższej, rozumianej jako zdarzenie nagłe, nieprzewidywalne i niezależne od Horyzont Inwestycji, któremu nie można zapobiec i przeciwdziałać przy należytej staranności, w szczególności takie jak pandemia, epidemia, atak terrorystyczny, wojna, klęska żywiołowa, nagłe i gwałtowne zjawiska przyrodnicze;
2) inflacja, co dotyczy zmieniającej się siły nabywczej kapitału, ulokowanego w zakup nieruchomości lub gdy dochód z inwestycji nie dorównuje zbyt szybko wzrastającym kosztom utrzymania;
3) zmiana cen towarów i usług, co wiąże się ze wzrostem kosztów materiałów budowlanych;
4) wzrost kosztów danej inwestycji, wynikający przede wszystkim z długiego okresu jej realizacji;
5) ryzyko niezrealizowania danej inwestycji w zakładanym terminie;
6) ryzyko odpowiedzialności z tytułu sprzedaży nieruchomości/ lokali mieszkalnych (ryzyko zgłaszania roszczeń m.in. z tytułu rękojmi za wady przez nabywców nieruchomości lub wspólnoty mieszkaniowe);
7) ryzyko związane z danym projektem deweloperskim (m.in. potencjalne spory z właścicielami sąsiadujących działek, przedłużający się proces uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę czy też na użytkowanie obiektu);
8) zmiana przepisów prawa (przede wszystkim szeroko rozumianego prawa podatkowego oraz przepisów z sektora nieruchomości), polegający na m.in. na nałożeniu dodatkowych obowiązków i obciążeń;
9) ingerencja państwa miejsca położenia nieruchomości w rynek nieruchomości np. wywłaszczenie nieruchomości na cele publiczne;
zmiany polityczne, ekonomiczne i społeczne mające wpływ na sektor nieruchomości;
10) niekorzystne zmiany stóp procentowych;
11) zmiany kursu walut np. w przypadku waloryzacji płatności umów proporcjonalnie do zmian kursowych innej waluty;
12) niepewne zmiany po stronie popytu oraz podaży;
12) zmiana preferencji nabywców, korespondująca z ryzykiem związanym z jakością nieruchomości, zmianą dochodów w gospodarstwach domowych, zmianą modelu życia czy też zmianą modelu rodziny. - Głównym czynnikiem mającym wpływ na wynik inwestycji oraz na wysokość stopy zwrotu ma sytuacja finansowa i majątkowa spółki celowej, która realizuje dany projekt deweloperski. W związku ze specyfiką organizowanego przez Horyzont Inwestycji przedsięwzięcia (wstąpienie przez inwestorów do spółek celowych i udzielenie przez inwestorów pożyczek na rzecz spółki celowej na poczet inwestycji) nie można mieć pewności co do zwrotu kapitału początkowego, a tym bardziej pewności przyniesienia Użytkownikowi zakładanego zysku. Do czynników ryzyka, które mogą negatywnie wpłynąć na kondycję finansową spółki celowej należą m.in.:
1) Ryzyko spadku dochodów lub poniesienia strat przez spółkę, a także ryzyko spadku wartości aktywów spółki, co w konsekwencji wiązać się może
z niewypłacalnością spółki i brakiem możliwości zwrotu udzielonych przez inwestorów pożyczek;
2) Ryzyko spadku wartości zakupionej nieruchomości;
3) Ryzyko związane z konkurencją, zmianami koniunkturalnymi na rynku nieruchomości;
4) Ryzyko geopolityczne (niestabilna sytuacja wewnętrzna lub międzynarodowa);
5) Ryzyko związane z zawieranymi umowami i odpowiedzialnością wobec kontrahentów;
6) Ryzyko zmian cen towarów i usług, co wiązać się będzie ze wzrostem kosztów prowadzenia działalności operacyjnej spółki. - Horyzont Inwestycji wskazuje, że zainwestowane przez Użytkownika środki pieniężne w postaci udzielonych spółce celowej pożyczek, nie są objęte żadnym zabezpieczeniem, w tym zabezpieczeniem instytucjonalnym, gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, zgodnie z ustawą z dnia 10 czerwca 2016 r. o Bankowym Funduszu Grawitacyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji (Dz.U. z 2024 r. poz. 487), zatem inwestycja może nieść ze sobą wysokie ryzyko utraty zainwestowanych środków pieniężnych.
- Przy inwestycji w nieruchomości, które będą przedmiotem najmu długoterminowego, Użytkownik powinien mieć na uwadze dodatkowo fakt, że występują stałe koszty związane z zarządem i utrzymaniem lokalu, ewentualną obsługą zadłużenia czy podatkami, które zazwyczaj obciążają właściciela. Wszystkie te czynniki mogą w znacznym stopniu obniżyć zyskowność inwestycji, nawet jeśli obiekt jest prawidłowo zarządzany. Użytkownik powinien być świadomy, że możliwość wycofania się z inwestycji (np. w przypadku niezadowalającej stopy zwrotu) może być ograniczona. Niska płynność rynku oraz jego podatność na czynniki zewnętrzne powodują, że np. w przypadku gwałtownego spadku popytu samo znalezienie nowego nabywcy może być problematyczne. W takiej sytuacji może się zdarzyć, że sprzedając nieruchomość, Użytkownik mógłby zostać zmuszony do obniżenia ceny poniżej poziomu, po którym została pierwotnie zakupiona.
- Użytkownik powinien być świadomy, że operator zarządzający nieruchomością może zrezygnować z zarządzania obiektem, gdy ten okaże się nierentowny z powodów niezależnych od operatora np. wad konstrukcyjnych, za które odpowiadał deweloper lub czynników lokalizacyjnych. Warto zaznaczyć, że nawet obiekt zarządzany profesjonalnie przez uznaną na rynku firmę może okazać się, z różnych powodów, zbyt mało rentowny, aby dalsze zarządzanie nim, z czysto ekonomicznego punktu widzenia, miało sens.