29 czerwca 2021
Porady

Zarabianie na flipach – o czym musisz wiedzieć?

Flipy to wyjątkowe inwestycje na rynku nieruchomości, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. Pojęcie flipa wzięło się z języka angielskiego houseflipping i polega na kupnie lokalu, szybkim remoncie i odsprzedaży z zyskiem. Zarabianie na flipach to dla wielu jedyna forma inwestycji, która pozwala dużo zyskać w stosunkowo krótkim czasie. Co musisz wiedzieć, aby inwestować we flipy? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Jak wygląda zarabianie na flipach?

Jak już wiesz, flipy polegają na znalezieniu nieruchomości, odświeżeniu lokalu i szybkiej sprzedaży. Cały proces zwykle nie zajmuje więcej niż kilka miesięcy, dlatego też mówi się o nich jako inwestycjach krótkoterminowych. Chociaż z pozoru cała procedura wydaje się być jasna, to tak naprawdę potrzeba ogromnej wiedzy i umiejętności, aby inwestycja stała się rentowna. Co składa się na udanego flipa?

  • Znalezienie nieruchomości z dużym potencjałem, którą można wyremontować z niewielkim nakładem finansowym. Równie istotna jest cena – im taniej kupimy nieruchomość, tym więcej możemy na tym zyskać.
  • Rozeznanie w cenach rynkowych za metr kwadratowy ma niebagatelne znacznie we flipowaniu. Tylko dzięki temu można określić, za ile musimy kupić nieruchomość i w jakiej kwocie trzeba zamknąć remont.
  • Przygotowanie mieszkania do oględzin potencjalnych kupców. Atrakcyjna forma prezentacji ma ogromne znaczenie dla sprzedającego i nabywcy. Kupujący zyskuje pewność, że to będzie dobra inwestycja, a sprzedający ma okazję do uwydatnienia wszystkich zalet mieszkania. Im atrakcyjniejsze wydaje się mieszkanie, tym większa szansa, że szybko znajdzie się klient.

Do obliczenia zysku z inwestycji warto posłużyć się wskaźnikiem ROI i ROE a na jego podstawie wyliczyć, ile uda się zarobić na nieruchomości.

Jak znaleźć dobrą nieruchomość pod flipa?

Elementarna zasada handlu mówi, że trzeba kupić taniej i sprzedać drożej. Nie inaczej jest w przypadku flipów, dlatego też znalezienie odpowiedniej nieruchomości jest absolutną podstawą. We flipach sprawdzą się zarówno stare i zaniedbane mieszkania, które wymagają poważnego remontu, jak również mieszkania w dobrym stanie do delikatnego odświeżenia. Wprawny inwestor jest w stanie szybko ocenić, ile pracy będzie go kosztowało doprowadzenie lokalu do pożądanego efektu. Oczywistym też jest, że mieszkania wymagające niewielkich nakładów finansowych trudno kupić w wyjątkowo atrakcyjnej cenie, przez co zysk też jest niewielki. Na ich korzyść przemawia z pewnością fakt, że sprzedaży można dokonać w krótkim odstępie czasu od momentu zakupu. Dobrze zarobić można na mieszkaniach do generalnego remontu, zwłaszcza jeśli inwestor współpracuje z zaufaną ekipą budowlaną.

Nie bez znaczenia jest też potencjał sprzedażowy nieruchomości. Nawet najlepszy remont nie wpłynie na potencjał sprzedażowy mieszkania, które jest w kiepskiej lokalizacji. Mogłoby się wydawać, że znalezienie odpowiedniej nieruchomości w dużym mieście będzie łatwym zadaniem. Niestety, jest wręcz odwrotnie, dlatego warto szukać okazji nie tylko w sieci, ale też przeglądając licytacje komornicze i przetargi mieszkaniowe. Każde miejsce, w którym można znaleźć prawdziwą perełkę będzie dobre, aby poświęcić mu chwilę uwagi.

Home staging – poznaj moc odpowiedniej prezentacji mieszkania

Home staging to szereg metod, które mają sprawić, aby mieszkanie stało się atrakcyjne dla potencjalnego nabywcy. Praktyki są przeróżne – od odpowiednich ujęć i profesjonalnych zdjęć, poprzez proste triki, pomagające zwizualizować klientom urządzone mieszkanie, aż do odpowiedniej aranżacji. Czasem wystarczy połączyć kuchnię z salonem, zapewniając tym samym dodatkowy pokój, z którego skorzysta rodzina z dzieckiem. Podstawą homestagingu jest remont, ale nie należy zapominać, że wiele osób ma problem z wyobraźnią przestrzenną. W wielu przypadkach niewielka sypialnia może powodować wrażenie ciasnoty, ale wystarczy wstawić podstawowe meble w odpowiednim układzie, a nagle okazuje się, że zostaje jeszcze sporo miejsca. Klient musi mieć poczucie, że mieszkanie jest ustawne, dobrze przemyślane i przestronne, czyli takie, w którym będzie mu siękomfortowo mieszkać.

Zarabianie na flipach – na jaki zysk można liczyć?

Flipy pozwalają inwestować szybko i bezpiecznie, a przy tymmogą być bardzo rentowne. Zysk zależy od wielu czynników, a o części z nich zdążyłeś się już dowiedzieć. Jeśli inwestorowi uda się kupić mieszkanie w dobrej lokalizacji i w okazyjnej cenie, z pewnością może liczyć na bardzo duży napływ gotówki. Zdarzają się flipy, które pozwalają osiągnąć zyski na poziomie 100 tysięcy złotych. Trzeba też wspomnieć, że przy inwestycji we flipy warto rozważyć stałą współpracę z dobrą firmą remontową. Przyda się też cykliczne przeglądanie ofert i trzymanie ręki na pulsie. Dzięki temu, jeśli tylko trafimy na dobrą okazję, jesteśmy w stanie szybko podjąć decyzję o zakupie i od razu rozpocząć prace remontowe.

Do flipowaniapotrzebna jest wiedza

Na flipach można sporo zarobić, jednak do tego potrzebna jest ogromna wiedza, którą często zdobywa się latami. Znajomość zasad rządzących się flipami często nie wystarcza do podjęcia mądrej decyzji inwestycyjnej. Zamiast uczyć się na własnych błędach, tracąc przy tym kapitał, lepiej skorzystać z doświadczenia ekspertów. Horyzont Inwestycji wspiera początkujących inwestorów i zapewnia dostęp do fachowej wiedzy, oferując prywatny mentoring. Szkolenie pozwoli Ci bezpiecznie wejść w świat flipów, a nasi specjaliście poprowadzą Cię przez cały proces inwestycyjny – od momentu wyszukania perełki, aż do sprzedaży mieszkania. Możesz szkolić się stacjonarnie albo skorzystać mentoringu online – wybór należy doCiebie.

Paweł Kuczera

Polecany artykuły

14 lipca 2021

Czy ceny nieruchomości będą dalej rosnąć? Dlaczego tak się dzieje?

Rynek nieruchomości nie zmienia się tak drastycznie, jak pozostałe obszary inwestycyjne, a mimo wszystko ceny nieruchomości są tematem, który gości na ustach wszystkich –tak samo [...]
Czytaj więcej
7 lipca 2021

Networking z Horyzontem Inwestycji – trampolina do sukcesu

Dziś nie można nie doceniać znaczenia networkingu. W biznesie to jedno z najlepszych źródeł rozwoju kariery i sukcesu zawodowego. Dobra sieć kontaktów może dostarczyć potencjalnych klientó[...]
Czytaj więcej
5 lipca 2021

Podatek VAT a remont przekraczający 30% wartości nieruchomości

Mogłoby się wydawać, że handel nieruchomościami, które wymagają remontu, to nic skomplikowanego. Kupujemy mieszkanie, wykonujemy remont i sprzedajemy z zyskiem – ot, cała filozofia. W praktyce sprawa [...]
Czytaj więcej
22 czerwca 2021

Jak zgłosić wynajem mieszkania?

Wynajem mieszkania to dla niektórych stałe, a czasem nawet jedyne, źródło dochodu. Wiele osób zastanawia się, jak zgłosić wynajem mieszkania. Pytania często nie [...]
Czytaj więcej
16 czerwca 2021

Wynajem mieszkania a urząd skarbowy – co musisz wiedzieć, aby nie narazić się na gniew fiskusa?

Wynajem mieszkania to jeden z lepszych sposobów na uzyskanie dochodu pasywnego. Z tego rozwiązania korzystają zarówno doświadczeni inwestorzy na rynku nieruchomości oraz osoby prywatne, któ[...]
Czytaj więcej
10 czerwca 2021

Nasze inwestycje rosną w oczach!

Horyzont Inwestycji zajmuje się inwestowaniem w nieruchomości na terenie całego kraju. Obecnie realizujemy ich ponad sto kilkadziesiąt równoległe. Są to flipy mieszkaniowe, inwestycje na zasadzie [...]
Czytaj więcej