29 czerwca 2021
Porady

Zarabianie na flipach – o czym musisz wiedzieć?

Flipy to wyjątkowe inwestycje na rynku nieruchomości, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. Pojęcie flipa wzięło się z języka angielskiego houseflipping i polega na kupnie lokalu, szybkim remoncie i odsprzedaży z zyskiem. Zarabianie na flipach to dla wielu jedyna forma inwestycji, która pozwala dużo zyskać w stosunkowo krótkim czasie. Co musisz wiedzieć, aby inwestować we flipy? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Jak wygląda zarabianie na flipach?

Jak już wiesz, flipy polegają na znalezieniu nieruchomości, odświeżeniu lokalu i szybkiej sprzedaży. Cały proces zwykle nie zajmuje więcej niż kilka miesięcy, dlatego też mówi się o nich jako inwestycjach krótkoterminowych. Chociaż z pozoru cała procedura wydaje się być jasna, to tak naprawdę potrzeba ogromnej wiedzy i umiejętności, aby inwestycja stała się rentowna. Co składa się na udanego flipa?

  • Znalezienie nieruchomości z dużym potencjałem, którą można wyremontować z niewielkim nakładem finansowym. Równie istotna jest cena – im taniej kupimy nieruchomość, tym więcej możemy na tym zyskać.
  • Rozeznanie w cenach rynkowych za metr kwadratowy ma niebagatelne znacznie we flipowaniu. Tylko dzięki temu można określić, za ile musimy kupić nieruchomość i w jakiej kwocie trzeba zamknąć remont.
  • Przygotowanie mieszkania do oględzin potencjalnych kupców. Atrakcyjna forma prezentacji ma ogromne znaczenie dla sprzedającego i nabywcy. Kupujący zyskuje pewność, że to będzie dobra inwestycja, a sprzedający ma okazję do uwydatnienia wszystkich zalet mieszkania. Im atrakcyjniejsze wydaje się mieszkanie, tym większa szansa, że szybko znajdzie się klient.

Do obliczenia zysku z inwestycji warto posłużyć się wskaźnikiem ROI i ROE a na jego podstawie wyliczyć, ile uda się zarobić na nieruchomości.

Jak znaleźć dobrą nieruchomość pod flipa?

Elementarna zasada handlu mówi, że trzeba kupić taniej i sprzedać drożej. Nie inaczej jest w przypadku flipów, dlatego też znalezienie odpowiedniej nieruchomości jest absolutną podstawą. We flipach sprawdzą się zarówno stare i zaniedbane mieszkania, które wymagają poważnego remontu, jak również mieszkania w dobrym stanie do delikatnego odświeżenia. Wprawny inwestor jest w stanie szybko ocenić, ile pracy będzie go kosztowało doprowadzenie lokalu do pożądanego efektu. Oczywistym też jest, że mieszkania wymagające niewielkich nakładów finansowych trudno kupić w wyjątkowo atrakcyjnej cenie, przez co zysk też jest niewielki. Na ich korzyść przemawia z pewnością fakt, że sprzedaży można dokonać w krótkim odstępie czasu od momentu zakupu. Dobrze zarobić można na mieszkaniach do generalnego remontu, zwłaszcza jeśli inwestor współpracuje z zaufaną ekipą budowlaną.

Nie bez znaczenia jest też potencjał sprzedażowy nieruchomości. Nawet najlepszy remont nie wpłynie na potencjał sprzedażowy mieszkania, które jest w kiepskiej lokalizacji. Mogłoby się wydawać, że znalezienie odpowiedniej nieruchomości w dużym mieście będzie łatwym zadaniem. Niestety, jest wręcz odwrotnie, dlatego warto szukać okazji nie tylko w sieci, ale też przeglądając licytacje komornicze i przetargi mieszkaniowe. Każde miejsce, w którym można znaleźć prawdziwą perełkę będzie dobre, aby poświęcić mu chwilę uwagi.

Home staging – poznaj moc odpowiedniej prezentacji mieszkania

Home staging to szereg metod, które mają sprawić, aby mieszkanie stało się atrakcyjne dla potencjalnego nabywcy. Praktyki są przeróżne – od odpowiednich ujęć i profesjonalnych zdjęć, poprzez proste triki, pomagające zwizualizować klientom urządzone mieszkanie, aż do odpowiedniej aranżacji. Czasem wystarczy połączyć kuchnię z salonem, zapewniając tym samym dodatkowy pokój, z którego skorzysta rodzina z dzieckiem. Podstawą homestagingu jest remont, ale nie należy zapominać, że wiele osób ma problem z wyobraźnią przestrzenną. W wielu przypadkach niewielka sypialnia może powodować wrażenie ciasnoty, ale wystarczy wstawić podstawowe meble w odpowiednim układzie, a nagle okazuje się, że zostaje jeszcze sporo miejsca. Klient musi mieć poczucie, że mieszkanie jest ustawne, dobrze przemyślane i przestronne, czyli takie, w którym będzie mu siękomfortowo mieszkać.

Zarabianie na flipach – na jaki zysk można liczyć?

Flipy pozwalają inwestować szybko i bezpiecznie, a przy tym mogą być bardzo rentowne. Zysk zależy od wielu czynników, a o części z nich zdążyłeś się już dowiedzieć. Jeśli inwestorowi uda się kupić mieszkanie w dobrej lokalizacji i w okazyjnej cenie, z pewnością może liczyć na bardzo duży napływ gotówki. Zdarzają się flipy, które pozwalają osiągnąć zyski na poziomie 100 tysięcy złotych. Trzeba też wspomnieć, że przy inwestycji we flipy warto rozważyć stałą współpracę z dobrą firmą remontową. Przyda się też cykliczne przeglądanie ofert i trzymanie ręki na pulsie. Dzięki temu, jeśli tylko trafimy na dobrą okazję, jesteśmy w stanie szybko podjąć decyzję o zakupie i od razu rozpocząć prace remontowe.

Do flipowania potrzebna jest wiedza

Na flipach można sporo zarobić, jednak do tego potrzebna jest ogromna wiedza, którą często zdobywa się latami. Znajomość zasad rządzących się flipami często nie wystarcza do podjęcia mądrej decyzji inwestycyjnej. Zamiast uczyć się na własnych błędach, tracąc przy tym kapitał, lepiej skorzystać z doświadczenia ekspertów. Horyzont Inwestycji wspiera początkujących inwestorów i zapewnia dostęp do fachowej wiedzy, oferując prywatny mentoring. Szkolenie pozwoli Ci bezpiecznie wejść w świat flipów, a nasi specjaliście poprowadzą Cię przez cały proces inwestycyjny – od momentu wyszukania perełki, aż do sprzedaży mieszkania. Możesz szkolić się stacjonarnie albo skorzystać mentoringu online – wybór należy do Ciebie.

Paweł Kuczera

Polecany artykuły

28 lipca 2022

Co dalej z naszymi pieniędzmi?

Od dłuższego czasu tematem numer jeden publicznych debat jest inflacja. Jednak polityczni spin doktorzy zamiast konkretów na temat tego jak w walczyć z tym niekorzystnym zjawiskiem, skierowali [...]
Czytaj więcej
22 lipca 2022

Spółka z o.o. – dlaczego warto ją założyć?

O tym, że nieznajomość prawa szkodzi – w tym prawa podatkowego – przekonał się już niejeden przedsiębiorca. Jak odnaleźć się w gąszczu zawiłych sformułowań i niejasnych wytycznych, tak [...]
Czytaj więcej
8 czerwca 2022

Flipowanie na rynku pierwotnym – korzyści i zagrożenia

Mianem flippingu określamy strategię inwestowania w nieruchomości. W tym przypadku przedsiębiorca nie kupuje jednak mieszkania pod wynajem, lecz po to, żeby sprzedać go z zyskiem. Zanim inwestor [...]
Czytaj więcej
3 czerwca 2022

HORYZONT INWESTYCJI zaprasza na SPOTKANIA REGIONALNE

Jak dobrze kupić i drogo sprzedać, czyli mądre inwestowanie w nieruchomości Jesteś zainteresowany inwestowaniem w nieruchomości? Zastanawiasz się, czy na tak zatłoczonym i przesyconym rynku jest [...]
Czytaj więcej
26 maja 2022

Zainwestuj z zyskiem w stolicy Karkonoszy!

Jelenia Góra – miasto położone nieco ponad 100 kilometrów od Wrocławia. To tutaj powstaje kolejna inwestycja, realizowana przez Horyzont Inwestycji: osiedle „Pod Jeleniami”. Zaplanowany ROI [...]
Czytaj więcej
19 maja 2022

Gdzie inwestować w nieruchomości? Poznaj najlepsze lokalizacje

Zamierzasz ulokować kapitał w nieruchomościach? Planujesz zakup mieszkania pod wynajem, a może chcesz rozpocząć przygodę z flippingiem? Aby osiągnąć zysk, powinieneś zwrócić uwagę na różne [...]
Czytaj więcej