29 czerwca 2021
Porady

Zarabianie na flipach – o czym musisz wiedzieć?

Flipy to wyjątkowe inwestycje na rynku nieruchomości, które w ostatnim czasie cieszą się coraz większą popularnością. Pojęcie flipa wzięło się z języka angielskiego houseflipping i polega na kupnie lokalu, szybkim remoncie i odsprzedaży z zyskiem. Zarabianie na flipach to dla wielu jedyna forma inwestycji, która pozwala dużo zyskać w stosunkowo krótkim czasie. Co musisz wiedzieć, aby inwestować we flipy? W tym artykule znajdziesz kilka przydatnych wskazówek.

Jak wygląda zarabianie na flipach?

Jak już wiesz, flipy polegają na znalezieniu nieruchomości, odświeżeniu lokalu i szybkiej sprzedaży. Cały proces zwykle nie zajmuje więcej niż kilka miesięcy, dlatego też mówi się o nich jako inwestycjach krótkoterminowych. Chociaż z pozoru cała procedura wydaje się być jasna, to tak naprawdę potrzeba ogromnej wiedzy i umiejętności, aby inwestycja stała się rentowna. Co składa się na udanego flipa?

  • Znalezienie nieruchomości z dużym potencjałem, którą można wyremontować z niewielkim nakładem finansowym. Równie istotna jest cena – im taniej kupimy nieruchomość, tym więcej możemy na tym zyskać.
  • Rozeznanie w cenach rynkowych za metr kwadratowy ma niebagatelne znacznie we flipowaniu. Tylko dzięki temu można określić, za ile musimy kupić nieruchomość i w jakiej kwocie trzeba zamknąć remont.
  • Przygotowanie mieszkania do oględzin potencjalnych kupców. Atrakcyjna forma prezentacji ma ogromne znaczenie dla sprzedającego i nabywcy. Kupujący zyskuje pewność, że to będzie dobra inwestycja, a sprzedający ma okazję do uwydatnienia wszystkich zalet mieszkania. Im atrakcyjniejsze wydaje się mieszkanie, tym większa szansa, że szybko znajdzie się klient.

Do obliczenia zysku z inwestycji warto posłużyć się wskaźnikiem ROI i ROE a na jego podstawie wyliczyć, ile uda się zarobić na nieruchomości.

Jak znaleźć dobrą nieruchomość pod flipa?

Elementarna zasada handlu mówi, że trzeba kupić taniej i sprzedać drożej. Nie inaczej jest w przypadku flipów, dlatego też znalezienie odpowiedniej nieruchomości jest absolutną podstawą. We flipach sprawdzą się zarówno stare i zaniedbane mieszkania, które wymagają poważnego remontu, jak również mieszkania w dobrym stanie do delikatnego odświeżenia. Wprawny inwestor jest w stanie szybko ocenić, ile pracy będzie go kosztowało doprowadzenie lokalu do pożądanego efektu. Oczywistym też jest, że mieszkania wymagające niewielkich nakładów finansowych trudno kupić w wyjątkowo atrakcyjnej cenie, przez co zysk też jest niewielki. Na ich korzyść przemawia z pewnością fakt, że sprzedaży można dokonać w krótkim odstępie czasu od momentu zakupu. Dobrze zarobić można na mieszkaniach do generalnego remontu, zwłaszcza jeśli inwestor współpracuje z zaufaną ekipą budowlaną.

Nie bez znaczenia jest też potencjał sprzedażowy nieruchomości. Nawet najlepszy remont nie wpłynie na potencjał sprzedażowy mieszkania, które jest w kiepskiej lokalizacji. Mogłoby się wydawać, że znalezienie odpowiedniej nieruchomości w dużym mieście będzie łatwym zadaniem. Niestety, jest wręcz odwrotnie, dlatego warto szukać okazji nie tylko w sieci, ale też przeglądając licytacje komornicze i przetargi mieszkaniowe. Każde miejsce, w którym można znaleźć prawdziwą perełkę będzie dobre, aby poświęcić mu chwilę uwagi.

Home staging – poznaj moc odpowiedniej prezentacji mieszkania

Home staging to szereg metod, które mają sprawić, aby mieszkanie stało się atrakcyjne dla potencjalnego nabywcy. Praktyki są przeróżne – od odpowiednich ujęć i profesjonalnych zdjęć, poprzez proste triki, pomagające zwizualizować klientom urządzone mieszkanie, aż do odpowiedniej aranżacji. Czasem wystarczy połączyć kuchnię z salonem, zapewniając tym samym dodatkowy pokój, z którego skorzysta rodzina z dzieckiem. Podstawą homestagingu jest remont, ale nie należy zapominać, że wiele osób ma problem z wyobraźnią przestrzenną. W wielu przypadkach niewielka sypialnia może powodować wrażenie ciasnoty, ale wystarczy wstawić podstawowe meble w odpowiednim układzie, a nagle okazuje się, że zostaje jeszcze sporo miejsca. Klient musi mieć poczucie, że mieszkanie jest ustawne, dobrze przemyślane i przestronne, czyli takie, w którym będzie mu siękomfortowo mieszkać.

Zarabianie na flipach – na jaki zysk można liczyć?

Flipy pozwalają inwestować szybko i bezpiecznie, a przy tym mogą być bardzo rentowne. Zysk zależy od wielu czynników, a o części z nich zdążyłeś się już dowiedzieć. Jeśli inwestorowi uda się kupić mieszkanie w dobrej lokalizacji i w okazyjnej cenie, z pewnością może liczyć na bardzo duży napływ gotówki. Zdarzają się flipy, które pozwalają osiągnąć zyski na poziomie 100 tysięcy złotych. Trzeba też wspomnieć, że przy inwestycji we flipy warto rozważyć stałą współpracę z dobrą firmą remontową. Przyda się też cykliczne przeglądanie ofert i trzymanie ręki na pulsie. Dzięki temu, jeśli tylko trafimy na dobrą okazję, jesteśmy w stanie szybko podjąć decyzję o zakupie i od razu rozpocząć prace remontowe.

Do flipowania potrzebna jest wiedza

Na flipach można sporo zarobić, jednak do tego potrzebna jest ogromna wiedza, którą często zdobywa się latami. Znajomość zasad rządzących się flipami często nie wystarcza do podjęcia mądrej decyzji inwestycyjnej. Zamiast uczyć się na własnych błędach, tracąc przy tym kapitał, lepiej skorzystać z doświadczenia ekspertów. Horyzont Inwestycji wspiera początkujących inwestorów i zapewnia dostęp do fachowej wiedzy, oferując prywatny mentoring. Szkolenie pozwoli Ci bezpiecznie wejść w świat flipów, a nasi specjaliście poprowadzą Cię przez cały proces inwestycyjny – od momentu wyszukania perełki, aż do sprzedaży mieszkania. Możesz szkolić się stacjonarnie albo skorzystać mentoringu online – wybór należy do Ciebie.

Paweł Kuczera

Polecany artykuły

30 kwietnia 2024

Akademia Inwestycyjna

LOKALIZACJA KONFERENCJI:  Haston City Hotel 51-117 Wrocław, ul. Irysowa 1-3 CZYM JEST AKADEMIA INWESTYCYJNA? AKADEMIA INWESTYCYJNA jest doskonałą okazją do zbudowania solidnego portfela kontaktów, do [...]
Czytaj więcej
13 października 2022

Kapitał w spółce z o.o. – co warto o nim wiedzieć?

W kolejnym odcinku serii duet podatkowo-prawny, dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woźniak, które w studio Horyzont Inwestycji gości Paweł Kuczera, wyjaśniają szczegółowo kwestie [...]
Czytaj więcej
2 października 2022

Dobry biznes jest najlepszą sztuką!

Zastanawiasz się jakie możliwości niesie inwestowanie w nieruchomości i dlaczego dzięki nim można pomnażać kapitał w bardzo prosty i szybki sposób? Paweł Kuczera [...]
Czytaj więcej
14 września 2022

Jak być agentem nieruchomości w trudnych czasach?

Gościem Pawła Kuczery jest odnoszący sukcesy agent nieruchomości, specjalizujący się w sprzedaży apartamentów premium. Jak to robi? Dostosowuje i wdraża różnego [...]
Czytaj więcej
24 sierpnia 2022

Spółka jawna w pigułce

Spółka jawna – oto bohaterka najnowszego odcinka z serii Horyzont Inwestycji, w którym Paweł Kuczera gości duet prawno-podatkowy. Ekspertki – dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woź[...]
Czytaj więcej
18 sierpnia 2022

4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – musisz tam być!

Bez względu na to, gdzie mieszkacie, czym się zajmujecie lub jaki jest wasz styl życia, to wydarzenie jest dla Was! Kolejna – 4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – odbędzie [...]
Czytaj więcej