6 grudnia 2021
Porady

Zarabianie na mieszkaniach – jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Zarabianie na mieszkaniach to kusząca opcja. Inwestor lokuje określone środki finansowe, a potem co miesiąc na jego konto wpływa konkretna suma za wynajem. Jednak czy w praktyce jest to takie proste? Inwestowanie w nieruchomości to biznes. Aby był efektywny, musi być prowadzony w sposób przemyślany i logiczny. Jak zacząć inwestować w nieruchomości? I jak znaleźć swoje pierwsze mieszkanie pod inwestycję?

Inwestowanie w nieruchomości – dlaczego warto?

Inwestowanie w nieruchomości to dobry sposób na ulokowanie zaoszczędzonych pieniędzy. Przede wszystkim wiąże się z niskim ryzykiem strat. Ceny mieszkań od kilku dekad nieustannie rosną. Zakupione mieszkanie jest finansowym zabezpieczeniem inwestora, który może je sprzedać w dowolnym momencie. Co więcej, zakup nieruchomości na wynajem to dodatkowy dochód pasywny dla inwestora. Przy odpowiednim zaangażowaniu zarabianie na mieszkaniach może stać się głównym zajęciem inwestora, a pieniądze pozyskiwane z wynajmu – jego podstawowym dochodem.

Warto wspomnieć również o tym, że inwestycja w nieruchomość zwraca się w czasie. Rentowność obliczamy za pomocą specjalnych wzorów. Okres zwrotu to zwykle około 15-20 lat – zależy m.in. od wysokości czynszu, całkowitego kosztu mieszkania, kosztów utrzymania.

Zarabianie na mieszkaniach – od czego zacząć?

Inwestowanie w nieruchomości może być bardzo dochodowym biznesem – o ile podejdzie się do niego z pełnym zaangażowaniem, gotowością do działania i odpowiednią wiedzą. Początkujący inwestor powinien ustalić cele, które chce osiągnąć. Przede wszystkim powinien zdecydować, czy inwestowanie jest czymś, w co chce zaangażować się w pełni, czy chce potraktować to jako dodatkowe zajęcie. Inwestor powinien przeprowadzić dokładną analizę, która pozwoli mu określić, jakie kroki musi podjąć, by osiągnąć określony cel, jakiego kapitału potrzebuje na początek. Wszystko zaczyna się od planu, który wyznaczy ścieżkę działania i pozwoli uniknąć błędów, które mogłyby wygenerować straty. Strategia realizowana krok po kroku to sposób na sukces na rynku inwestycyjnym.

Do tego, aby zacząć zarabiać na nieruchomościach, niezbędna jest wiedza. Inwestor musi wiedzieć, co robi. Tylko przemyślane, logiczne działania przyniosą oczekiwane zyski. Błądzenie bez celu, impulsywne decyzje, to najprostsza droga do porażki.

Wiedzy o inwestowaniu w nieruchomości możemy szukać w darmowych przewodnikach online, książkach o nieruchomościach, czy na dedykowanych stronach internetowych. Świetnym pomysłem jest udział w specjalnych szkoleniach organizowanych przez ekspertów z branży.

Kolejny krok to szczegółowe badanie rynku, które da pogląd na to, na jakie nieruchomości jest największe zapotrzebowanie, w co najbardziej opłaca się zainwestować. Czy najlepsze będzie zarabianie na mieszkaniach na wynajem? A może warto postawić na najem komercyjny lub fliping mieszkań? Współpraca z Horyzontem Inwestycji oznacza dla inwestora brak tego typu dylematów. To my oceniamy w jakiego typu nieruchomość powinien zainwestować, tak by osiągnąć planowane zyski.

Zarabianie na mieszkaniach w praktyce – na co zwrócić uwagę przy wyborze nieruchomości pod inwestycję?

Inwestor wyposażony w odpowiednią wiedzę, plan i kapitał, jest gotowy do działania na rynku nieruchomości. Jak szukać opłacalnych inwestycji? Przy analizie poszczególnych ofert trzeba wziąć pod uwagę m.in.: lokalizację, stan nieruchomości i plany zagospodarowania przestrzennego okolicy.

  1. Lokalizacja

Usytuowanie nieruchomości jest jednym z najważniejszych wyznaczników dobrej inwestycji. Atrakcyjna lokalizacja to nie koniecznie ta w centrum miasta. Lokalizacja musi pasować do wybranej formy inwestycji. Decydując się na zakup mieszkania na wynajem długoterminowy, warto poszukać nieruchomości w nowym budownictwie, usytuowanej na cichym osiedlu, w pobliżu sklepów, z dobrym połączeniem komunikacyjnym z najważniejszymi punktami w mieście. Dla studentów ważne będzie, aby mieszkanie znajdowało się blisko uczelni, para z dzieckiem zaś zwróci uwagę na dostępność przedszkola lub placu zabaw w pobliżu mieszkania. W planie inwestowania w nieruchomości na wynajem warto zawrzeć profil potencjalnego najemcy. Ułatwi to wybór idealnej lokalizacji.

Jak zweryfikować atrakcyjność danej lokalizacji? Kluczem do sukcesu jest dobry research. Warto poszukać informacji o osiedlu w internecie, porozmawiać z mieszkańcami, okolicznymi sklepikarzami czy innymi osobami, które na co dzień mieszkają na danym obszarze.

2. Stan nieruchomości

Od stanu nieruchomości będą zależeć koszty przygotowania mieszkania na wynajem (lub sprzedaż) oraz późniejsze zainteresowanie najemców (kupców). Lokal warto sprawdzić wewnątrz i na zewnątrz – zweryfikować, jakimi materiałami zostało wykończone mieszkanie, jaki jej jego stan ogólny, czy wymaga remontu (jeśli tak, to w jakim zakresie), jak wygląda budynek. Czy jest możliwe zarabianie na mieszkaniach z rynku wtórnego? Tak, jednak należy zachować szczególną ostrożność przy wyborze nieruchomości. Stare budownictwo to często mikroskopijne łazienki, niewiele okien, przez co wnętrza wydają się ciemne i ponure, oraz inne rozwiązania, które mogą utrudniać życie, a przez to mocno obniżać atrakcyjność mieszkań.

3. Plany zagospodarowania przestrzennego okolicy

W przypadku nieruchomości pod wynajem plusem będzie np. plan stworzenia nowego połączenia komunikacyjnego z centrum lub innym ważnym punktem w mieście, czy też budowa dyskontu spożywczego na osiedlu. Minusem zaś może być budowa obiektu przemysłowego, który będzie negatywnie wpływał na warunki mieszkalne na osiedlu.

Zarabianie na mieszkaniach to świetny, dochodowy biznes. Grunt to podejść do niego z pełną odpowiedzialnością i zaangażowaniem. Dobry plan to podstawa! Strategia powinna uwzględniać cele inwestora, formę inwestycji, szczegółowe kroki, które pozwolą mu osiągnąć wyznaczone cele. Realizowanie strategii krok po kroku to przepis na sukces.

A jak zmniejszyć ryzyko niepowodzenia inwestycji? Warto skorzystać z pomocy podmiotu, który od dawna działa na rynku inwestycyjnym. Horyzont Inwestycji skupia grono ekspertów, którzy czuwają nad każdym etapem procesu inwestowania w nieruchomości. Współpraca ze specjalistami to gwarantowany zysk i pełne bezpieczeństwo inwestycji.

Polecany artykuły

28 lipca 2022

Co dalej z naszymi pieniędzmi?

Od dłuższego czasu tematem numer jeden publicznych debat jest inflacja. Jednak polityczni spin doktorzy zamiast konkretów na temat tego jak w walczyć z tym niekorzystnym zjawiskiem, skierowali [...]
Czytaj więcej
22 lipca 2022

Spółka z o.o. – dlaczego warto ją założyć?

O tym, że nieznajomość prawa szkodzi – w tym prawa podatkowego – przekonał się już niejeden przedsiębiorca. Jak odnaleźć się w gąszczu zawiłych sformułowań i niejasnych wytycznych, tak [...]
Czytaj więcej
8 czerwca 2022

Flipowanie na rynku pierwotnym – korzyści i zagrożenia

Mianem flippingu określamy strategię inwestowania w nieruchomości. W tym przypadku przedsiębiorca nie kupuje jednak mieszkania pod wynajem, lecz po to, żeby sprzedać go z zyskiem. Zanim inwestor [...]
Czytaj więcej
3 czerwca 2022

HORYZONT INWESTYCJI zaprasza na SPOTKANIA REGIONALNE

Jak dobrze kupić i drogo sprzedać, czyli mądre inwestowanie w nieruchomości Jesteś zainteresowany inwestowaniem w nieruchomości? Zastanawiasz się, czy na tak zatłoczonym i przesyconym rynku jest [...]
Czytaj więcej
26 maja 2022

Zainwestuj z zyskiem w stolicy Karkonoszy!

Jelenia Góra – miasto położone nieco ponad 100 kilometrów od Wrocławia. To tutaj powstaje kolejna inwestycja, realizowana przez Horyzont Inwestycji: osiedle „Pod Jeleniami”. Zaplanowany ROI [...]
Czytaj więcej
19 maja 2022

Gdzie inwestować w nieruchomości? Poznaj najlepsze lokalizacje

Zamierzasz ulokować kapitał w nieruchomościach? Planujesz zakup mieszkania pod wynajem, a może chcesz rozpocząć przygodę z flippingiem? Aby osiągnąć zysk, powinieneś zwrócić uwagę na różne [...]
Czytaj więcej