28 maja 2021
Porady

Jak kupić i szybko sprzedać z zyskiem nieruchomość? Najlepsze praktyki na rynku i kluczowe czynniki sukcesu

Sprzedaż nieruchomości to długi proces, który wymaga wielu przygotowań. Zaczyna się na długo przed tym, nim wystawiamy ją na sprzedaż i próbujemy zainteresować swoją ofertą potencjalnych kupców. Jak kupić i szybko sprzedać z zyskiem nieruchomość? Prezentujemy najlepsze praktyki na rynku i kluczowe czynniki, które przesądzają o sukcesie inwestycji.

Z pozoru może się wydawać, że sprzedaż nieruchomości to nic skomplikowanego. Wystawiasz mieszkanie, a kiedy kupiec się „znajdzie”, podpisujesz dokumenty. Nic bardziej mylnego! Jeśli chcesz osiągnąć zysk, musisz w to włożyć sporo pracy. Co zrobić, aby przez cały proces przejść bez zaskoczeń i przykrych niespodzianek? W skrócie wygląda to następująco.

Najpierw znajdź rentowną nieruchomość

Zanim zaczniesz zastanawiać się, jak osiągnąć maksymalny zysk, najpierw musisz wybrać odpowiednią nieruchomość. To właśnie pierwszy etap rentownej inwestycji. Cała idea opiera się na wybraniu korzystnej oferty z dużym potencjałem. Działaj w myśl zasady: kupić tanio, sprzedać drogo. To podstawa każdej udanej inwestycji, nie tylko tej na rynku nieruchomości.

Etap drugi – remont

Nie każda nieruchomość wymaga dodatkowego nakładu pracy w postaci remontu, ale jeśli na taką właśnie się zdecydowałeś, nie zaniedbuj tego etapu. Mało kto będzie chciał kupić mieszkanie, które już na pierwszy rzut wygląda, że jest w złym stanie technicznym. Ogrom prac i środków, jakie będą w mniemaniu kupującego konieczne, może go skutecznie odstraszyć. Nieruchomości, które nie wymagają remontu, powinny przejść przynajmniej lifting, który pozytywnie wpłynie na odbiór wizualny obiektu.

Nie lekceważ mocy home stagingu

Home staging to przysłowiowe “ubranie mieszkania” i podkreślenie jego walorów. Nawet nie wyobrażasz sobie, jak wielką moc ma odpowiednie przygotowanie obiektu do prezentacji. Kupujący często mają problem z brakiem wyobraźni. Nie potrafią samodzielnie zwizualizować sobie, jak ta nieruchomość będzie funkcjonowała i jak będzie się w niej mieszkało. Brakuje im wyobraźni przestrzennej. Wielu z nich wchodzi do sypialni o powierzchni 12 m2 i pierwsza myśl, pojawiająca się w ich głowie to: jaki mały jest ten pokój. Ale jeśli wstawisz tam łóżko, które ma raptem 3 m2, nagle okazuje się, że zostało sporo wolnej przestrzeni do zagospodarowania i w takim pomieszczeniu da się funkcjonować – nawet bardzo komfortowo. Być może niektórzy pomyślą, że to nic nieznaczące detale, które nie mogą mieć realnego wpływu na decyzję zakupową. To nieprawda. Te wszystkie drobne rzeczy są bardzo istotne i to one decydują o tym, jak szybko sprzedasz mieszkanie.

Jeśli ktoś nie wie, jak się za to zabrać, zapraszamy do skorzystania z wiedzy i doświadczenia ekspertów z Horyzont Inwestycji. Rozpoczęliśmy serię szkoleń, w których przekazujemy wiedzę potrzebną do szybkiej i rentownej sprzedaży. Naszym celem jest pokazanie, że flipy naprawdę mogą trwać 3-4 miesiące. Podpowiadamy także, jak automatyzować różne etapy pracy.

Podejmij współpracę z biurem nieruchomości

Utarło się, że biura nieruchomości to przysłowiowi „krwiopijcy”, którzy zarabiają tylko i wyłącznie na prowizjach. Oczywiście, znajdą się i tacy, którzy działają na takich właśnie zasadach, ale biuro nieruchomości nie zawsze musi być złym wyborem. Dobry pośrednik to taki, który potrafi bronić ceny nieruchomości, ale przede wszystkim – potrafi tę cenę odpowiednio dobrać. Specjaliści są w stanie wyciągnąć wszystkie walory obiektu i przekuć je w niepodważalne atuty. To wszystko składa się na szybką i skuteczną sprzedaż. Dobre biura nieruchomości nie tylko mają niezbędną wiedzę, ale i lata praktyki z klientami, dlatego zdają sobie sprawę, co należy zrobić, aby zwiększyć potencjał sprzedażowy.

Z częścią pośredników można się porozumieć w zakresie prowizji. Horyzont Inwestycji może pobrać tylko niewielką prowizję od sprzedającego. Jeśli obie strony umawiają się na takie rozwiązanie, to kupujący płaci większą prowizję dla biura, a sprzedający nie ponosi wielkich kosztów transakcyjnych. W ten sposób każdy jest zadowolony, a sprzedający może uzyskać cenę, którą sobie założył.

Przygotuj dobrą ofertę

To opcja dla tych, którzy nie chcą podjąć współpracy z biurem nieruchomości. Dobra i szczegółowa oferta sprzedaje „sama”, dlatego nie szczędź informacji w opisie. Im więcej szczegółów zna kupujący, tym większa szansa, że zdecyduje się na oględziny mieszkania – a stąd już krótka droga do sfinalizowania sprzedaży. Pamiętaj, aby skupić się na walorach nieruchomości i podkreślić jej zalety. Nie zapominaj o infrastrukturze i okolicy – to ma znaczenie dla wielu potencjalnych nabywców. Zadbaj także o zdjęcia w dobrej jakości, które pozwolą, przynajmniej częściowo, na zwizualizowanie obiektu.

Diabeł tkwi w szczegółach

Kluczem do sukcesu szybkiej i zyskownej sprzedaży jest wygląd nieruchomości oraz sposób prezentacji. Im więcej uwagi poświęcisz na dopracowanie detali, tym większa szansa, że sprzedaż zakończy się dużym zyskiem. Miej cierpliwość i odpowiadaj na pytania, nawet jeśli słyszysz to samo kolejny dzień z rzędu. Dla wielu ludzi kupno mieszkania wiąże się z ogromnym wydatkiem, dlatego nikt nie chce trafić na „kota w worku” — weź to pod uwagę podczas wszystkich przygotowań, jakie przeprowadzasz.

Marcin Kuryło

Polecany artykuły

30 kwietnia 2024

Akademia Inwestycyjna

LOKALIZACJA KONFERENCJI:  Haston City Hotel 51-117 Wrocław, ul. Irysowa 1-3 CZYM JEST AKADEMIA INWESTYCYJNA? AKADEMIA INWESTYCYJNA jest doskonałą okazją do zbudowania solidnego portfela kontaktów, do [...]
Czytaj więcej
13 października 2022

Kapitał w spółce z o.o. – co warto o nim wiedzieć?

W kolejnym odcinku serii duet podatkowo-prawny, dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woźniak, które w studio Horyzont Inwestycji gości Paweł Kuczera, wyjaśniają szczegółowo kwestie [...]
Czytaj więcej
2 października 2022

Dobry biznes jest najlepszą sztuką!

Zastanawiasz się jakie możliwości niesie inwestowanie w nieruchomości i dlaczego dzięki nim można pomnażać kapitał w bardzo prosty i szybki sposób? Paweł Kuczera [...]
Czytaj więcej
14 września 2022

Jak być agentem nieruchomości w trudnych czasach?

Gościem Pawła Kuczery jest odnoszący sukcesy agent nieruchomości, specjalizujący się w sprzedaży apartamentów premium. Jak to robi? Dostosowuje i wdraża różnego [...]
Czytaj więcej
24 sierpnia 2022

Spółka jawna w pigułce

Spółka jawna – oto bohaterka najnowszego odcinka z serii Horyzont Inwestycji, w którym Paweł Kuczera gości duet prawno-podatkowy. Ekspertki – dr Monika Mucha i Marzena Zdyrko-Woź[...]
Czytaj więcej
18 sierpnia 2022

4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – musisz tam być!

Bez względu na to, gdzie mieszkacie, czym się zajmujecie lub jaki jest wasz styl życia, to wydarzenie jest dla Was! Kolejna – 4 edycja Wielkiej Wymiany Kontaktów – odbędzie [...]
Czytaj więcej