12 listopada 2021
Porady

Skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości

sposoby inwestowania w nieruchomości

Jak zainwestować zaoszczędzone pieniądze? W Horyzont Inwestycji jesteśmy przekonani, że najlepszym sposobem jest ulokowanie zgromadzonego kapitału w nieruchomościach. Jest to nie tylko bezpieczne rozwiązanie, ale także – przy odpowiednim podejściu – przynoszące atrakcyjne zyski. Oto skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości.

Jakie są skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości to popularna, a przy tym bezpieczna, forma lokaty kapitału. Wiąże się z niskim ryzykiem strat i jest opłacalna. Jednak czy inwestowanie w nieruchomości to dobre rozwiązanie dla każdego? Bez wątpienia wymaga odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Nieprzemyślane kroki mogą przynieść więcej szkody niż pożytku – zamiast zyskać, możemy stracić.

Wyróżniamy 8 skutecznych sposobów inwestowania w nieruchomości. Są to:

 • najem długoterminowy,
 • najem krótkoterminowy,
 • house flipping,
 • podział dużej nieruchomości na mniejsze,
 • wynajem nieruchomości komercyjnych,
 • podnajem nieruchomości,
 • inwestycje deweloperskie,
 • inwestycje w grunty.

Inwestowanie w nieruchomości wymaga przemyślanej strategii. Przed zakupem konieczny jest dogłębny research. Jakie 3 najważniejsze kroki rekomendujemy? Z pewnością należy przeanalizować rynek, sprawdzić, na jakie lokale jest największe zapotrzebowanie i ustalić profil potencjalnego wynajmującego. Szczegółowa analiza to podstawa do tego, aby obliczyć rentowność inwestycji – określić, czy się opłaca.

Skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości pod wynajem

Jedną z najpopularniejszych form inwestowania w nieruchomości jest najem długoterminowy, czyli zakup mieszkania z rynku wtórnego lub pierwotnego i wynajęcie go na dłuższy okres. Rentowność nieruchomości zależy od kilku czynników. Wśród najważniejszych znajdują się lokalizacja i standard wykończenia. Wynajęcie mieszkania urządzonego w wysokim standardzie i usytuowanego w centrum dużego miasta będzie droższe niż wynajęcie lokalu na obrzeżach (lub w małej miejscowości) wykończonego w sposób podstawowy bez żadnych większych udogodnień.

Przed zakupem mieszkania warto pomyśleć o tym, komu chcemy je wynająć (studenci, pracownicy korporacji, para itp.). Analiza ułatwi wybór lokalizacji dopasowanej do potrzeb określonej grupy.

Jakie są plusy kupna mieszkania przeznaczonego na najem długoterminowy? Przede wszystkim jest to opłacalna forma inwestycji. Może przynieść zysk na poziomie około 5-6% w skali roku (a w dużych miastach może być on nawet kilkukrotnie wyższy). Plusem jest także wzrost wartości nieruchomości w czasie – według szacunków Horyzontu Inwestycji około 6%. Należy jednak liczyć się z tym, że mieszkanie może stać wolne przez jakiś okres w roku (nikt nie będzie go wynajmował przez określony czas), co może wiązać się z obniżeniem rentowności. Warto mieć na uwadze, że nieruchomość na wynajem powinna być co jakiś czas odnawiana (odmalowanie ścian, wymiana dodatków). Co kilka lat zaleca się również remont (warto otworzyć fundusz remontowy).

Do skutecznych sposobów inwestowania w nieruchomości zalicza się również zakup mieszkania z myślą o najmie krótkoterminowym – dla turystów i przejezdnych. Świetnie sprawdza się to w dużych miastach i miejscowościach turystycznych (np. nad morzem czy na mazurach). Kluczem do sukcesu jest wybór atrakcyjnej lokalizacji i zaoferowanie konkurencyjnych cen – szansa na wysokie zyski.

Warto mieć na uwadze, że apartament na wynajem okazjonalny zużywa się szybciej niż mieszkanie przeznaczone na najem długoterminowy, co wiąże się z koniecznością częstych remontów i regularnych napraw powstałych usterek. Prowadzenie takiej działalności wymaga zaangażowania i zorganizowania – system rezerwacji, kontakt z gośćmi, przygotowanie lokalu na przyjazd, sprzątanie po wyjeździe itd. Minusem może być też ryzyko dłuższych przestojów.

Fenomen flipów

Jednym z popularnych i skutecznych sposobów inwestowania w nieruchomości jest house flipping, czyli kup, wyremontuj, sprzedaj. Flipowanie polega na zakupie nieruchomości, odremontowaniu jej (stworzenie atrakcyjnego mieszkania w wysokim standardzie) i sprzedaży z wysokim zyskiem. Kluczem do sukcesu jest zakup właściwych nieruchomości. Inwestorzy zwykle szukają mieszkań z przetargów czy licytacji komorniczych (lokale zadłużone, zdewastowane, w złym stanie technicznym). House flipping kusi wysoką rentownością. Zysk z inwestycji może wynosić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu procent z wyłożonego kapitału.

Jak wynika z naszego doświadczenia, fliping mieszkaniowy wymaga zwykle sporo czasu, zaangażowania i doświadczenia. Inwestor powinien dobrze znać rynek nieruchomości. Kluczowa jest umiejętność oceny opłacalności inwestycji. Nieprzemyślany zakup to ryzyko straty pieniędzy.

Podział dużej nieruchomości = wyższy zysk?

Innym skutecznym sposobem inwestowania w nieruchomości – który wymaga kreatywnego podejścia i doświadczenia – jest zakup dużego mieszkania po to, by podzielić je na mniejsze lokale. Jakie są plusy takiego rozwiązania? Do największych zalet zaliczymy:

 • sporą dostępność dużych lokali o układzie umożliwiającym zmianę aranżacji,
 • rosnące zapotrzebowanie na niewielkie mieszkania (np. wśród studentów),
 • wyższe zyski niż w przypadku wynajmu jednego mieszkania.

Minusem są zaś ograniczenia budowlane. Nie można ot tak podzielić sobie nieruchomości – wszystko musi być zgodne z prawem i powinno uwzględniać kwestie bezpieczeństwa.

Wynajem nieruchomości komercyjnych – dlaczego się opłaca?

Inną korzystną formą inwestycji jest ulokowanie kapitału w nieruchomości na wynajem komercyjny – np. dla sklepu czy firmy. Udostępnienie lokalu firmie to opłacalny biznes. Dlaczego? Bo podpisanie długoterminowej umowy z rozpoznawalną marką wiąże się z niskim ryzykiem nieregulowania zobowiązań i daje gwarancję zysku na lata. Nie można zapomnieć o wysokiej stopie zwrotu z inwestycji, co jest związane z dużym zainteresowaniem takimi lokalami.

Jednak aby osiągnąć sukces, niezbędne są porządny research i przemyślana strategia. Warto sprawdzić, jaka branża króluje w danej miejscowości, jakie jest zapotrzebowanie, czego oczekuje firma o danym profilu. Zakup odpowiedniej nieruchomości to szansa na wysokie zyski.

Czym jest podnajem nieruchomości?

Dobrym rozwiązaniem dla początkujących inwestorów jest podnajem nieruchomości. Na czym polega? W dużym skrócie jest to wynajęcie nieruchomości, którą (za zgodą właściciela) udostępniany innym najemcom – np. można podnająć pokój w mieszkaniu, w którym sami mieszkamy. Zysk zależy od porozumienia z właścicielem i atrakcyjności lokalu. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość zarabiania na wynajmie, nawet jeśli nie stać nas na zakup mieszkania.

Inwestycje w projekty deweloperskie i w grunty

Skuteczne sposoby inwestowania w nieruchomości to również projekty deweloperskie i zakup gruntów. Na czym to polega?

Deweloper zajmuje się realizacją inwestycji budowlanych od początku do końca. Kupuje grunt, uczestniczy w tworzeniu projektu, dopełnia formalności, nadzoruje budowę nieruchomości, którą następnie może wynająć lub sprzedać – w całości lub w częściach. Inwestycją deweloperską może być domek jednorodzinny, bliźniak, biurowiec, a nawet obiekt handlowy czy przemysłowy. Jak rozpocząć działalność w branży deweloperskiej? Dobrym rozwiązaniem na początek jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Specjaliści z Horyzontu Inwestycji nadzorują cały proces inwestycji i udzielają kompleksowego wsparcia na każdym jej etapie. Współpraca z ekspertem w branży to konsekwentne dążenie do założonego celu, a przy tym – pełne bezpieczeństwo inwestycji i niskie ryzyko strat.

Bezpiecznym sposobem lokaty kapitału jest inwestycja w grunty – budowlane, rolne, inwestycyjne, rekreacyjne, leśne lub siedliskowe. Grunty są dobrem ograniczonym. Nie można ich w żaden sposób wyprodukować czy powiększyć. Atrakcyjność danej ziemi w dużej mierze zależy od jej lokalizacji.

Jak widać, istnieje wiele możliwości zarabiania na nieruchomościach. Nie ma jednej sprawdzonej metody. Grunt to podejść do inwestycji z otwartą głową i pełnym zaangażowaniem. Żeby zacząć, niezbędne są wiedza, czas i kapitał. Przemyślana inwestycja, realizowana wspólnie z Horyzontem Inwestycji, przyniesie duży zwrot i zapewni stabilność dochodów.

Polecany artykuły

18 stycznia 2022

YouTube – wystartowaliśmy z cyklem autorskich nagrań!

Począwszy od dziś, w każdy wtorek o godz.: 16:00, na naszym kanale YT będą się ukazywać nagrania ze świata finansów, biznesu, inwestycji, nieruchomości i [...]
Czytaj więcej
11 stycznia 2022

Zmiana przeznaczenia lokalu. Czy można przekształcić lokal niemieszkalny w mieszkalny?

Nieruchomość, która ma zostać przekształcona w lokal mieszkalny, musi najpierw spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest zmiana przeznaczenia całego lokalu lub poszczególnych pomieszczeń. [...]
Czytaj więcej
24 grudnia 2021

Wesołych Świąt!

Wszystkim inwestującym na rynku nieruchomości – tym obecnym i przyszłym – życzymy wszystkiego co najlepsze z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Samych pomyślności, duż[...]
Czytaj więcej
22 grudnia 2021

Horyzont Inwestycji o rynku nieruchomości

Sytuacja na rynku wydaje się być napięta. Ceny rosną, podaż nie nadąża za popytem, mówi się nawet o przegrzaniu rynku i rosnącej bańce. Ile z [...]
Czytaj więcej
6 grudnia 2021

Zarabianie na mieszkaniach – jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Zarabianie na mieszkaniach to kusząca opcja. Inwestor lokuje określone środki finansowe, a potem co miesiąc na jego konto wpływa konkretna suma za wynajem. Jednak czy w [...]
Czytaj więcej
1 grudnia 2021

Rząska – kolejna inwestycja Horyzontu Inwestycji na ukończeniu!

Rząska to miejscowość położona niespełna 5 km od Krakowa. To tutaj postawiliśmy kameralne osiedle 6 domów jednorodzinnych. Wielkimi krokami zbliżamy się do zakoń[...]
Czytaj więcej